2009-04-05: The Times: Open'er jednym z 20 najlepszych europejskich festiwali

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Open'er Festival
Koncerty i festiwale muzyczneMuzykaKultura i rozrywkaGdynia
niedziela, 5 kwietnia 2009

Wielokrotnie nagradzany w Polsce Open'er Festival pojawił się z zestawieniu „20 najlepszych festiwali muzycznych Europy”, które opublikowano na stronach .

„Open'er, Gnynia”[edytuj | edytuj kod]

Dziennikarze brytyjskiego dziennika wyróżnili Open'era za relatywnie niską cenę karnetu (65 £), za którą można zobaczyć "jedne z największych gwiazd tegorocznego sezonu festiwalowego" – wymienieni są: Kings of Leon, Arctic Monkeys, The Kooks, The Prodigy oraz The Gossip.

Open'er znalazł się wśród takich znanych europejskich festiwali muzycznych jak: duński Roskilde Festival, belgijski Rock Werchter, czy barceloński Primavera Sound Festival.

Autorzy zredagowali tekst zestawienia z zabawną literówką – zamiast poprawnie wpisanej nazwy „Gdynia” wpisano „Gnynia”.

„Wywołujemy Sztormy”[edytuj | edytuj kod]

Open'er Festival jest już wielokrotnym laureatem nagród takich jak np. Sztorm Sztormów, Sztorm Roku, czy Nocne Marki.

6 marca tego roku organizatorzy festiwalu po raz kolejny odebrali nagrodę Sztorm Sztormów, którą, na podstawie głosowania czytelników, przyznają dziennikarze działu kultury trójmiejskiego wydania dziennika . Zaznaczali oni, że festiwal ten to "impreza absolutnie poza konkurencją, nieporównywalna z żadną inną odbywającą się w Trójmieście i w całej Polsce". Mikołaj Ziółkowski, szef agencji Alter Art, która organizuje festiwal, komentował na gorąco werdykt głosowania czytelników następująco:

Jestem poczwórnie szczęśliwy, że po raz czwarty wręczane są Sztormy i po raz czwarty mam zaszczyt odebrać jednego z nich. Myślę, że mogę dziś z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że festiwal Open'er stał się sztandarem kulturalnym Trójmiasta, imprezą, dzięki której o tym mieście jest głośno nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Imprezą, która może wspomóc starania Gdańska, a właściwie całej trójmiejskiej metropolii, o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Znów muszę powtórzyć to, co powiedziałem rok temu – przyleciałem tu przez całą Polskę, specjalnie, żeby odebrać ten laur, bo nie mam wątpliwości, że to najważniejsza nagroda w świecie trójmiejskiej kultury. Zapewniam, że powalczymy o nią i za rok.

Wcześniej, na początku stycznia, Open'er został wyróżniony przez słuchaczy Radiowego Domu Kultury nadawanego przez Trójkę tytułem Największego Wydarzenia 2008 r. Podobny tytuł przyznano za 2007 r.

Organizatorzy festiwalu zostali także uhonorowani nagrodą Skrzydła Miasta w kategorii Muzyczne Trójmiasto w ramach plebiscytu zorganizowanego przez portal trojmiasto.pl. Nagrodę odebrano podczas uroczystej gali w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Powyższe nagrody są jedynie niektórymi z tych, które festiwal otrzymał w swojej kilkuletniej historii:

  • Sztorm Sztormów 2007, 2008
  • Sztorm Roku 2005, 2006
  • Nocne Marki 2005, 2006
  • Machinery 2006
  • Effie 2006, 2007
  • As Empiku 2006 (Wydarzenie Roku)
  • Wydarzenie Kulturalne 2007
  • Miazga 2007
  • I miejsce w kategorii Impreza w ramach konkursu na najlepszą promocję turystyki województwa pomorskiego w 2007 r.
  • Nagrodę Miesięcznika Press za Najlepszy Event RokuTop Eventy 2007

Źródła[edytuj | edytuj kod]