2009-04-05: Open'er 2009: „elementy pozamuzyczne” festiwalu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Open'er Festival
Koncerty i festiwale muzyczneMuzykaKultura i rozrywkaGdynia


Artyści, którzy potwierdzili swą obecność
na Open'er Festival 2009

26.01.2009:

5.02.2009:

11.02.2009:

12.02.2009:

19.02.2009:

26.02.2009:

5.03.2009:

12.03.2009:

19.03.2009:

9.04.2009:

7.05.2009:

14.05.2009:

28.05.2009:


Daty oznaczają ukazanie się informacji prasowych nt. potwierdzenia. edytuj
niedziela, 5 kwietnia 2009

Heineken Open'er Festival to nie tylko gwiazdy światowego formatu i kilka dni muzyki, która rozbrzmiewa na 80 hektarach lotniska Babie Doły. W tym roku, podczas ósmej już edycji festiwalu, po raz kolejny festiwalowicze będą mogli współuczestniczyć w wielu wydarzeniach pozamuzycznych zorganizowanych w strefie Alter Space, Strefie NGO i – po raz pierwszy – w strefie Fashion'er.

Alter Space[edytuj | edytuj kod]

Oprócz sześciu głównych scen, w czasie tegorocznej edycji festiwalu ponownie powstanie siódma – tzw. scena Alter Space. Ta "przestrzeń festiwalowa" gromadzić będzie w jednym miejscu dotychczasowe oraz nowe pomysły i szeroko rozumiane aktywności artystyczne wykraczające poza muzykę.

W czasie poprzednich edycji festiwalu tworzyły ją m.in.: teatry uliczne wraz z różnorodnymi działaniami teatralnymi i wystawami, taniec ognia, performance, jak również scena muzyki eksperymentalno-awangardowej, połączona ze sceną jam session dostępną dla uczestników festiwalu. Częścią Alter Space było również kino prezentujące różnorakie filmy dokumentalne oraz animowane. Działała także Alter Café – zakątek kawiarnianej atmosfery i relaksu przy Radiu Open'er.

W tym roku nie będzie wyjątku. Po raz kolejny uczestnicy festiwalu będę mogli uczestniczyć w wydarzeniach tej części "miasteczka festiwalowego".

W czasie Open'era 2009 działalność Alter Space będzie wzbogacona m.in. o tzw. strefę Fashion'er. Ponownie kilkanaście organizacji pozarządowych zaprezentuje się w Strefie NGO.

Fashion'er[edytuj | edytuj kod]

Alter Art postanowił w tym roku wprowadzić nowy element do przestrzeni festiwalowej. Będzie to poświęcona modzie strefa Fashion'er:

Będzie to miejsce prezentacji najciekawszych modowych inspiracji: moda jako tożsamość festiwalowiczów. Jesteśmy przekonani, że stanie się ona jednym z najciekawszych miejsc na festiwalu.

—Alter Art, informacja prasowa

W celu zainaugurowania działalności tej "części" festiwalu w połowie stycznia został ogłoszony konkurs dla młodych projektantów – "Moda jako tożsamość – Fashion ID". Dotyczył on projektu koszulki t-shirt i został rozstrzygnięty w ubiegłym miesiącu. Projektantami limitowanej serii open’erowych koszulek zostaną: Marta Bacia i Łukasz Traczyk. Wyróżnieni zostali: Elwira Dobkowska, Ewa Moskała oraz Adam Walas.

Strefa NGO[edytuj | edytuj kod]

Strefa NGO (ang. Non-Governmental Organization) to przestrzeń festiwalowa stworzona w 2006 r. mająca na celu pomoc w rozwoju postaw obywatelskich i proekologicznych wśród uczestników festiwalu poprzez promowanie organizacji pozarządowych. Oprócz przestrzeni przeznaczonej do promowania działalności poszczególnych organizacji przygotowywany jest specjalny namiot, do którego zapraszani są specjalni goście. Do tej pory uczestnicy mieli okazję podzielić się poglądami m.in. z prof. Jadwigą Staniszkis, czy z Grzegorzem Miecugowem. Do tej pory zaprezentowało się na niej 25 organizacji pozarządowych, które co roku wyłaniane są w specjalnym konkursie.

W czasie ubiegłorocznej edycji festiwalu na specjalnej powiększonej przestrzeni festiwalowej zaprezentowało się 16 organizacji pozarządowych. Niebawem zostaną ogłoszone organizacje, które będą się prezentowały na tegorocznej edycji festiwalu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]