2009-04-03: NATO: początek dwudniowego 21. szczytu w Strasburgu i Kehl

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 3 kwietnia 2009
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Dziś (3.IV) rozpoczyna się dwudniowy jubileuszowy 21. szczyt NATO w Strasburgu i Kehl. Szczyt jest jubileuszowy, ponieważ został zwołany z okazji uczczenia 60. rocznicy powołania organizacji.

W szczycie po raz pierwszy będą uczestniczyć nowe kraje członkowskie, czyli Albania i Chorwacja. W szczycie po raz pierwszy także uczestniczy nowa administracja amerykańska prezydenta Baracka Obamy.

Spotkanie szefów państw i rządów rozpoczyna się dziś o godzinie 18:00 ceremonią powitania delegacji. W godzinach wieczornych odbędzie się uroczysta kolacja w Baden-Baden. Jutro od 10:00 trwać będzie posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej w Palais des congrès de Strasbourg w Strasburgu.

Na szczycie dokona się wybór nowego sekretarza generalnego NATO. Francja zapowiedziała oficjalny powrót Francji do struktur wojskowych NATO. Dyskusje będą się toczyć na tematy dt. Afganistanu, relacji z Rosją, bliższego zaangażowania Francji w prace Sojuszu i wpływ tego na relacje NATO-UE oraz zapoczątkowanie prac na temat nowej koncepcji strategicznej Sojuszu.

Przeciw szczytowi NATO i samej organizacji demonstrowały liczne organizacje pacyfistyczne, antyglobalistyczne i alterglobalistyczne. Do pierwszych demonstracji, które przerodziły się w zamieszki z policją, doszło już 2 kwietnia 2009 w Strasburgu, dzień przed rozpoczęciem szczytu. Protestujący rozbijali pałkami policyjne blokady i palili opony na ulicach. W walkach uczestniczyło kilkaset demonstrantów, a policja użyła wówczas gazu łzawiącego, by nie dopuścić ich do centrum.

Źródła[edytuj | edytuj kod]