Przejdź do zawartości

2009-03-22: Czechy będą reprezentować UE na kwietniowym szczycie G-20

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 22 marca 2009

Unia Europejska będzie reprezentowana na szczycie G20 przez Czechy. Szczyt będzie miał miejsce 2 kwietnia w Londynie.

Czesi na szczycie Unii europejskiej otrzymali dokładne instrukcje od pozostałych państw członkowskich. Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział: "Chodzi o to, żeby na tym szczycie, Unia Europejska mówiła wspólnym i jednolitym głosem".

Członkowie G-20 spotykają się raz do roku i dyskutują głównie o wspólnej polityce finansowej, biorą w nim udział najbogatsze kraje świata, jak również przedstawiciele państw wschodzących gospodarek.

Prezydent Lech Kaczyński uważa, że nieobecność Polski na szczycie jako "wielką porażkę rządu i osobiście Donalda Tuska”. Z kolei Paweł Graś powiedział, że Polska nie miała szans na to abyśmy mogli wziąć udział w szczycie G20: "G-20 to stosunkowo młody twór, na razie obserwujemy jak mechanizmy tej grupy będą się kształtować [...] Nie wykluczamy jednak członkostwa w przyszłości".

Graś dodał również, że członkostwo we wszelkich grupach współpracy ekonomicznej jest w głównej mierze zależne od stanu naszej gospodarki: "Należy zatem skupić się na wzmacnianiu własnej gospodarki, żeby spełniać kryteria".

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Protesty przed szczytem G20