Przejdź do zawartości

2009-03-21: Wybory prezydenckie na Słowacji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Wybory prezydenckie na Słowacji w 2009 roku
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

sobota, 21 marca 2009

W sobotę (21.III) o godzinie 7 rozpoczęły się jednodniowe powszechne wybory prezydenckie na Słowacji. Startowało w nich 7 polityków. Faworytami są urzędujący prezydent Ivan Gaszparowicz i wiceprzewodnicząca opozycyjnej, liberalnej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Iveta Radiczova. Aby zwyciężyć, wymagane jest co najmniej 50 proc. głosów wszystkich uprawnionych. Według najnowszych sondaży Gaszparovicza popiera 50,2 proc. elektoratu, natomiast Radicovą 39 proc. Oficjalne wyniki będą ogłoszone w niedzielę po południu.

Sobotnie wybory to swojego rodzaju test dla rządzącej, lewicowej ekipy premiera Roberta Fico. W przyszłym roku Słowacja będzie wybierać parlamentarzystów, a obecnego prezydenta Gaszparovicza popierają dwa główne ugrupowania rządzącej koalicji: lewicowy Smer premiera Roberta Fico i Słowacka Partia Narodowa Jana Sloty. Ugrupowania lewicowe i prawicowe, które wchodziły w skład rządu byłego premiera Mikulasza Dzurindy opowiadają się za Radicovą. Ma ona poparcie również u niemal półmilionowej węgierskiej mniejszości narodowej.

Na Słowacji prezydent obejmuje urząd na 5 lat i pełni przede wszystkim rolę reprezentacyjną. Jest szefem Rady Obrony Kraju, mianuje ministrów, może ogłaszać referendum i wetować ustawy parlamentu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]