2009-03-21: Lily Allen, Santigold i White Lies kolejnymi gwiazdami Open'era 2009

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Open'er Festival
Koncerty i festiwale muzyczneMuzykaKultura i rozrywkaGdynia


Artyści, którzy potwierdzili swą obecność
na Open'er Festival 2009

26.01.2009:

5.02.2009:

11.02.2009:

12.02.2009:

19.02.2009:

26.02.2009:

5.03.2009:

12.03.2009:

19.03.2009:

9.04.2009:

7.05.2009:

14.05.2009:

28.05.2009:


Daty oznaczają ukazanie się informacji prasowych nt. potwierdzenia. edytuj
sobota, 21 marca 2009

Poznaliśmy trzy kolejne punkty programu tegorocznego Open'era. Na festiwalowej scenie pojawią się: brytyjska wokalistka Lily Allen, Santigold uważana za amerykańską odpowiedź na M.I.A. oraz rockowa grupa White Lies.

Kilka słów o artystach[edytuj | edytuj kod]

Santigold

Lily Allenbrytyjska piosenkarka popowa i autorka tekstów. Jak zaznacza organizator, "obecnie najbardziej popularna na Wyspach Brytyjskich wokalistka młodego pokolenia". Jej najnowszy album – "It's Not Me, It's You" wydany został na początku lutego br. i od razu po premierze trafił na pierwsze miejsce UK Albums Chart. Nie mniejszą popularnością cieszy się singel promujący jej najnowszy album – "The Fear". Wczoraj na Wyspach ukazał się w wersji digital download kolejny singel – "Not Fair" (premiera krążka w maju).

Na nowy album fani musieli czekać dwa lata, bo jak sama Allen mówi: "na gwiazdy popu gotowe płyty czekają w studiach nagraniowych, a ja muszę materiał napisać sama". Płyta pokazuje dojrzalsze oblicze wokalistki, obfituje w przebojowe kompozycje i jak zawsze szczere do bólu, często ironiczne teksy Lily.

—Alter Art, informacja prasowa z 19 marca 2009 r.

Lily od dzieciństwa interesowała się muzyką, która wypełniała jej całe młodzieńcze życie. Poznawała wówczas takie gatunki muzyki jak: punk, ska, reggae, czy drum'n'bass. Zadebiutowała singlem "LDN" ("London" w slangu internetowym), a w 2006 r. wydała swój pierwszy album – "Alright, Still", który został ciepło przyjęty zarówno przez słuchaczy, jak i przez media. Charakterystyczne, pozytywne brzmienia z debiutanckiego krążka reprezentuje m.in. utwór "Smile".

Lily Allen znana jest z kontrowersyjnych wypowiedzi, przez co liczne media uwielbiają rozpisywać się na jej temat. Wypowiadała się m.in. pozytywnie na temat zażywania narkotyków i negatywnie na temat chrześcijaństwa.

Lily AllenmySpace

Santigold (właśc. Santi White) – amerykańska piosenkarka, producentka i autorka tekstów łącząca w swej twórczości rocka alternatywnego, dub, psychobilly z hip-hopem i elektroniką. Agencja Alter Art zaznacza, że artystkę tę charakteryzuje "niekwestionowany talent i umiejętność łączenia różnych konwencji, stylów muzycznych, a także wpływów kulturowych". I dodaje: "Wszystko to daje wybuchową mieszankę, która eksploduje na scenie".

Santi zadebiutowała stosunkowo niedawno – w kwietniu ubiegłego roku. Przy produkcji debiutanckiego albumu ("Santogold") współpracowała z osobami, które odpowiedzialne były za produkcję krążków chociażby M.I.A. Jej najbardziej znane utwory to: "L.E.S. Artistes" i "Creator".

Na swoim koncie artystka ma już współprace z takimi gwiazdami jak Jay-Z, Pharrell Williams, czy Kanye West oraz wspólne koncerty z Björk, Coldplay, czy Beastie Boys.

SantigoldmySpace

White Lies (od lewej):
Jack Lawrence-Brown, Harry McVeigh, Charles Cave

White Lies – brytyjski zespół grający alternatywnego rocka i muzykę związaną z ruchem post-punk revival to z pewnością jeden z najgłośniejszych debiutów ostatnich miesięcy.

Harry McVeigh, Charles Cave i Jack Lawrence-Brown początkowo tworzyli formację o nazwie Fear of Flying – pod tą nazwą muzycy początkowo koncertowali oraz wydali kilka singli. Zmiana nazwy zespołu związana była z radykalnie zmienioną koncepcją muzyczną, którą tak opisuje organizator:

White Lies to zdecydowany krok w stronę mroczniejszych, zimnych brzmień inspirowanych latami 80-tymi, z tekstami krążącymi wokół tematu śmierci. Wśród inspiracji White Lies można wymienić takie formacje jak Joy Division, Talking Heads, Editors, czy Interpol.

—Alter Art, informacja prasowa z 19 marca 2009 r.

Swój debiutancki album ("To Lose My Life...") wydali w styczniu br. O znaczeniu grupy świadczyć może chociażby fakt, że magazyn muzyczny NME wymienił ją na liście nadziei na rok 2009.

Źródła[edytuj | edytuj kod]