2009-03-12: Polska 10 lat w NATO

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 12 marca 2009
Chronologia przystępowania poszczególnych państw do NATO

Dokładnie 10 lat temu, 12 marca 1999 roku minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał w Independence w USA list ratyfikacyjny amerykańskiej sekretarz stanu Madelaine Albright. W Warszawie odbędą się oficjalne obchody rocznicy z udziałem najwyższych przedstawicieli władz państwowych, zaś na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się otwarta debata o przyszłości NATO.

Podczas oficjalnych uroczystości pod Grobem Nieznanego Żołnierza, zostaną złożone wieńce upamiętniające żołnierzy poległych w misjach NATO. W uroczystościach weźmie udział zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Lech Kaczyński. Po uroczystościach odbywających się na pl. Piłsudzkiego w Warszawie, prezydent wyda obiad, na który zaproszeni zostali przedstawiciele rządu z premierem Donaldem Tuskiem na czele.

Gośćmi dwudniowego Forum Transatlantyckiego będą eksperci, politycy oraz wojskowi, wśród nich sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i szef Sztabu Generalnego WP gen. Franciszek Gągor. Debacie na Uniwersytecie Warszawskim towarzyszyć będzie „miasteczko NATO” – wystawa sprzętu wojskowego.

W 1999 roku razem z Polską do NATO wstąpiły również Czechy i Węgry. 12 marca 1999 roku trzy byłe państwa bloku wschodniego stały się oficjalnie członami Paktu Północnoatlantyckiego. NATO powstało w 1949 roku. Obecnie do struktur należy 26 państw.

Źródła[edytuj | edytuj kod]