2009-03-12: Polska 10 lat w NATO

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 12 marca 2009
Świat
Map of NATO chronological.gif
Chronologia przystępowania poszczególnych państw do NATO

Dokładnie 10 lat temu, 12 marca 1999 roku minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał w Independence w USA list ratyfikacyjny amerykańskiej sekretarz stanu Madelaine Albright. W Warszawie odbędą się oficjalne obchody rocznicy z udziałem najwyższych przedstawicieli władz państwowych, zaś na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się otwarta debata o przyszłości NATO.

Podczas oficjalnych uroczystości pod Grobem Nieznanego Żołnierza, zostaną złożone wieńce upamiętniające żołnierzy poległych w misjach NATO. W uroczystościach weźmie udział zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Lech Kaczyński. Po uroczystościach odbywających się na pl. Piłsudzkiego w Warszawie, prezydent wyda obiad, na który zaproszeni zostali przedstawiciele rządu z premierem Donaldem Tuskiem na czele.

FlagaNATO-PL.jpg

Gośćmi dwudniowego Forum Transatlantyckiego będą eksperci, politycy oraz wojskowi, wśród nich sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i szef Sztabu Generalnego WP gen. Franciszek Gągor. Debacie na Uniwersytecie Warszawskim towarzyszyć będzie „miasteczko NATO” – wystawa sprzętu wojskowego.

W 1999 roku razem z Polską do NATO wstąpiły również Czechy i Węgry. 12 marca 1999 roku trzy byłe państwa bloku wschodniego stały się oficjalnie członami Paktu Północnoatlantyckiego. NATO powstało w 1949 roku. Obecnie do struktur należy 26 państw.

Źródła[edytuj]