2009-03-11: List papieża w sprawie lefebrystów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 11 marca 2009
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

W czwartek w południe zostanie ogłoszony list Benedykta XVI do wszystkich biskupów Kościoła katolickiego ws. zdjęcia ekskomuniki z biskupów lefebrystów oraz polemiki wywołanej przez Richarda Williamsona w związku z jego negacjonistycznymi wypowiedziami.

Wiadomość tę podał w środę w swoim blogu watykanista dziennika „Il Giornale” Andrea Tornielli. Zaznaczył, że list papieża będzie „pokorny i stanowczy”.

Benedykt XVI w geście pojednania z lefebrystami zdjął w końcu stycznia ekskomunikę z czterech biskupów, wyświęconych bez zgody Jana Pawła II w 1988 roku. Zapoczątkowało to schizmę Bractwa świętego Piusa X, założonego przez arcybiskupa Marcela Lefebvre’a. Decyzja Watykanu uznana została za przełom w drodze pojednania z lefebrystami.

Wielkie kontrowersje wzbudziło objęcie łaską biskupa Williamsona – negacjonisty, który zaprzeczał istnieniu komór gazowych w niemieckich obozach koncentracyjnych. Zdjęcie ekskomuniki z negacjonisty wywołało ostre protesty, w tym środowisk żydowskich na całym świecie.

W zeszłym tygodniu papież w komunikacie, wydanym przez sekretariat stanu, nakazał biskupowi Williamsonowi odcięcie się od negacjonistycznych poglądów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]