2009-03-10: Bagdad: w zamachu zginęli żołnierze, policjanci i dziennikarze

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 10 marca 2009

W dzisiejszym (10 III) zamachu w Bagdadzie zginęło 33 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ofiarami zamachu zostali żołnierze, policjanci i dziennikarze.

Do zamachu doszło w dzielnicy Abu Ghraib, kiedy grupa dygnitarzy opuszczała zatłoczone targowisko.

Ponadto także dziś w zamachu w Mosulu rannych zostało 9 cywili w tym dziecko.

To już 14 tegoroczny zamach w Bagdadzie. Najkrwawszy wydarzył się w minioną niedzielę (8 III), kiedy to zginęło ponad 50 ludzi.

Lista tegorocznych zamachów w Bagdadzie[edytuj | edytuj kod]

Data Zabici Ranni Miejsce oraz uwagi
2 stycznia ok. 30 110 Bagdad - zamachowiec-samobójca wysadził się w powietrze podczas narady plemiennej sunnickiego ugrupowania Sahwa, walczących z Al-Kaidą.
4 stycznia ok. 40 ok. 60 Bagdad - zamach był skierowany w irackich szyickich pielgrzymów. Zamachowiec-samobójca ok. godziny 9 czasu polskiego wmieszał się w tłum pielgrzymów po czym odpalił ładunek wybuchowy.
12 stycznia 7 25 Bagdad - eksplozja 6 bomb w różnych dzielnicach Bagdadu. Wśród zabitych trzech żołnierzy Iraku.
21 stycznia 4 10 Bagdad - wybuch samochodu-pułapki pod Islamskim Uniwersytetem w Bagdadzie.
4 lutego 1 4 Bagdad - wybuch bomby w zachodniej części stolicy Iraku zabił syna członka Rady sunnickiej partii Awakening.
8 lutego 2 11 Bagdad - W wybuchu przydrożnej bomby w Bagdadzie w dzielnicy al-Kahira zginęło dwóch pielgrzymów, a 11 zostało rannych.
11 lutego 16 45 Bagdad - do podwójnego zamachu doszło w południowo-zachodnim Bagdadzie w dzielnicy Bajaa. Zginęło 16 osób.
13 lutego 40 80 Bagdad - atak samobójczyni na pielgrzymów udających się do Karbali w Iskandrii, 40 kilometrów na południe od Bagdadu.
16 lutego 8 13 Bagdad - podwójny zamach bombowych w Bagdadzie. Zginęło osiem osób, a trzynaście zostało rannych. Do ataków doszło na terytorium dwóch szyickich dzielnicach Bagdadu.
20 lutego 3 2 Bagdad - w wyniku eksplozji zginęła kobieta i dwoje dzieci, a dwóch policjantów zostało rannych.
28 lutego 4 6 Bagdad - eksplozja bomby w sunnickiej zachodniej części Bagdadu. Wśród ofiar oficer policji.
4 marca 4 22 Bagdad - eksplozja w bagdadzkiej restauracji.
8 marca 52 35 Bagdad - do zamachu doszło na wschodzie Bagdadu, gdzie jadący na motocyklu zamachowiec-samobójca wysadził się w powietrze koło Akademii Policyjnej.
10 marca 33 +10 Bagdad - do zamachu doszło w dzielnicy Abu Ghraib na zatłoczonym targowisku. Ofiarami zamachu żołnierze, policjanci i dziennikarze.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Lista zamachów terrorystycznych w 2009

Źródła[edytuj | edytuj kod]