2009-03-01: W Katowicach otwarto Muzeum Hansa Klossa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 1 marca 2009
Śląsk
Budynek Muzeum
Wejście do Muzeum Hansa Klossa

Muzeum Hansa Klossa mieszczące się w Katowicach przy ul. Gliwickiej 6 zostało otwarte dla zwiedzających 1 marca 2009 o godzinie 10:00. Jego pomysłodawcą i twórcą jest Piotr Owcarz. Głównym zadaniem placówki jest prezentacja kulturowego fenomenu, którym jest trwała i nieprzemijająca popularność serialu, ponadto ma ono ambicje stać się ośrodkiem kultury, w którym odbywać się będą spotkania fanów serialu z jego twórcami oraz ludźmi kultury.

Wejście do Muzeum znajduje się w bocznej uliczce Jana Sobieskiego. Po przejściu drzwi wejściowych zwiedzających wita budka wartownicza i szlaban, otwierający się po nabyciu biletu. Pierwszymi eksponatami są umieszczone na ścianie po prawej stronie wycinki prasowe traktujące o serialu oraz książki i komplet komiksów z serii "Stawka większa niż życie". Naprzeciwko w kiosku można nabyć gadżety - koszulki, popielniczki, breloczki i pudełka zapałek z wizerunkami bohaterów serialu. Na ścianie na wprost wejścia w gablocie umieszczono kasety VHS oraz muzyczne z muzyką z filmu.

Następnie schodami na prawo schodzi się w dół do przedsionka, na prawo znajdują się ubikacje - nawet one są stylizowane, mają solidne metalowe drzwi w stylu drzwi bunkra a napisy na nich wykonano pismem gotyckim.

Następne pomieszczenie to "Caffe Ingrid", witające zwiedzających płynącą z głośników muzyką z epoki. Na jej ścianach umieszczono plakaty i reklamy z czasów II wojny światowej. Z epoki są także bar, kasa, telefon i stoliki. Nazwy drinków nawiązują do tytułów poszczególnych odcinków serialu. Można tu nabyć papierosy "Juno" i cygaro Brunnera.

Kolejne pomieszczenie nosi nazwę "Tolberg". Znajdują się w nim figury woskowe Klossa i Brunnera oraz egzemplarze broni z czasów II wojny światowej - karabiny, noże, bagnety, granaty i hełmy.

Kolejne pomieszczenie to "Spotkanie", rozmieszczono w nim eksponaty świadczące o wpływie serialu na kulturę. Między innymi zdjęcie tablicy poświęconej nadaniu jednej z ulic Olsztyna imienia "Zaułek Stawki większej niż życie". Na prawo od "Spotkania" pomieszczenie o nazwie "Liść dębu", a w nim woskowa figura Hansa Klossa na motocyklu z bocznym wózkiem.

Najdalsze od wejścia pomieszczenie nosi nazwę "Wiem kim jesteś". Tam wyświetlane są fragmenty serialu, a w gablotach można obejrzeć oryginalne taśmy filmowe i ich pudełka oraz egzemplarze dyplomów dokumentujących zdobyte przez twórców aktorów serialu nagrody, a także gadżety z filmu. W jednym z rogów pomieszczenia pod sufitem "wbita w ścianę" atrapa bomby lotniczej.

Muzeum stylizowane jest na wnętrze schronu, nieotynkowane ściany z surowej cegły, grube kable natynkowe, drzwi wzorowane na typowe dla wojskowych schronów tworzą specyficzny klimat.

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
POL województwo śląskie COA.svg

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości