Przejdź do zawartości

2009-02-28: Irlandia: powtórka referendum ws. traktatu lizbońskiego w październiku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 28 lutego 2009
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Po spotkaniu szefów parlamentów państw UE w Paryżu marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zdradził dziennikarzom, że władze Irlandii pierwszy raz formalnie zapewniły, iż powtórzą w październiku referendum w sprawie traktatu lizbońskiego.

Żeby traktat wszedł w życie od stycznia 2010 roku, ostatnim terminem dla irlandzkiego referendum jest październik. Chodzi to, że Kadencja Komisji Europejskiej kończy się wcześniej, ale w drodze wyjątku można obecnej KE powierzyć pełnienie obowiązków do końca roku. Potem trzeba wskazać następną, a nie wiadomo, czy na podstawie traktatu nicejskiego, czy lizbońskiego.

Oficjalnego ogłoszenia opinii publicznej daty referendum należy się spodziewać dopiero w czerwcu. Wówczas odbędzie się szczyt UE, na który Irlandia zobowiązana jest do przedstawienia specjalnych protokołów, m.in. gwarancji neutralności oraz suwerenności w dziedzinie obyczajów i podatków.

Wg najnowszych sondaży, na chwilę obecną liczba zwolenników traktatu z Lizbony jest w Irlandii blisko dwukrotnie większa niż przeciwników.

Źródła[edytuj | edytuj kod]