Przejdź do zawartości

2009-02-20: Kraje NATO nie chcą wysłać więcej żołnierzy do Afganistanu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 20 lutego 2009

Podczas krakowskiego spotkania ministrów obrony państw NATO, sojusznicy USA zignorowali apel Roberta Gatesa o wysłanie do Afganistanu dodatkowych żołnierzy.

Brytyjski dziennik „Daily Telegraph” podaje, że reakcja na wypowiedź ministra obrony USA była wśród obecnych na spotkaniu, raczej chłodna. USA miały nadzieję, że po objęciu urzędu przez nowego prezydenta Baracka Obamę i własnej deklaracji wysłania do Afganistanu dodatkowych 17 tys. żołnierzy skłonią europejskich sojuszników do większego zaangażowania w tym kraju. Tymczasem państwa europejskie obiecały tylko kilkuset dodatkowych żołnierzy, co minister obrony USA Robert Gates uznał za "niezadowalające".

Sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer podkreślił, że większe znaczenia ma obecnie wspieranie dobudowy państwa, niż wysyłanie do Afganistanu nowych żołnierzy. Jak podaje gazeta, Gates nie naciskał na swoich sojuszników w tej kwestii. „Chyba tak będzie prościej dla tych państw członkowskich, które mają problem z zadeklarowaniem oddziałów bojowych” –powiedział Gates. Według gazety, takie wyjście pozwoli rządom europejskim twierdzić, że są zaangażowane w misję w Afganistanie bez denerwowania opinii publicznej. „Daily Telegraph” podaje, że jednym z krajów które zdecydowały się wysłać do Afganistanu większą liczbę żołnierzy, jest Polska.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]