Przejdź do zawartości

2009-01-28: Grecja: rozszerza się protest rolników

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 28 stycznia 2009
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Zgodnie z piątkowymi (23 I) zapowiedziami, rolnicze blokady na drogach Grecji efektywnie sparaliżowały wczoraj komunikację drogową w kraju, dzieląc go na trzy nie mające ze sobą połączenia obszary. W szóstym dniu protestu do blokad dołączyli rolnicy z Peloponezu, setki ciągników zablokowały dziś most przez Cieśninę Koryncką, jedno z dwu drogowych połączeń półwyspu z resztą kraju. Również hodowcy zwierząt z Macedonii na północnym wschodzie kraju wysunęli własne postulaty podniesienia cen skupu żywca.

W centralnej części kraju rolnicy blokują autostradę Ateny – Saloniki i inne główne drogi, domagając się wyższych cen na kukurydzę, bawełnę i zboża. Wciąż zablokowane są drogi prowadzące do przejść granicznych z Bułgarią i Turcją, co już wywołało protest bułgarskich dyplomatów akredytowanych przy Unii Europejskiej.

Rządowe propozycje pakietu pomocowego dla zmagającego się z kryzysem rolnictwa protestujący kwitują stwierdzeniem, że rząd próbuje jedynie przedstawić dopłaty, które i tak się rolnikom należały jako nową propozycję pomocy, podczas gdy tylko wyższe ceny skupu płodów rolnych mogą zapewnić rolnictwu przetrwanie kryzysu.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]