2009-01-22: Wenezuela: zamieszki przedreferendalne

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 22 stycznia 2009
Wikinews
Dowiedz się więcej
Ameryka Południowa
Venezuela in its region.svg

We wtorek (20 I) w Caracas doszło do intensywnych starć między zwolennikami prawicy a policją. Zamieszki są częścią walki o projekt zmian w konstytucji w nadchodzącym referendum 15 lutego. Projekt zakłada zniesienie ograniczenia do dwukrotnego wyboru parlamentarzystów, burmistrzów i gubernatorów, a przede wszystkim prezydenta.

Do starć doszło w trakcie demonstracji zwolenników "Primero Justica". Demonstracja została uznana za nielegalną przez burmistrza centralnej dzielnicy Liberdad, ponieważ na trasie zalegalizowano już spotkanie lewicowej partii "Wenezuelska Jedność ludowa" (UPV), akcja została jednak poparta przez Jorge Rodigueza, opozycyjnego burmistrza Caracas.

Minister spraw zewnętrznych przypisał odpowiedzialność za starcia opozycyjnemu burmistrzowi miasta. Zdaniem rządu narastające zamieszki są częścią planu stworzonego na spotkaniu opozycji na początku stycznia, w którym udział wzięli m. in. Alberto Federico Ravell, szef ultraprawicowej Globovisión oraz John Caulfield, ambasador USA.

Źródła[edytuj]