Przejdź do zawartości

2009-01-18: Wybory parlamentarne w niemieckiej Hesji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 18 stycznia 2009
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

W niedzielę (18 stycznia) wybrany zostanie nowy parlament Hesji. Sondaże przewidują, że zwycięzcą będzie ugrupowanie kanclerz Angeli Merkel - Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU). To głosowanie to pierwsze z tzw. niemieckiego roku superwyborów, w którym do urn pójdą mieszkańcy pięciu landów Niemiec, a kulminacją będą zaplanowane na koniec września wybory do Bundestagu.

Sondaż ośrodka Forsa wskazuje na 41 % głosów dla CDU, której w Hesji przewodzi rządzący landem od 1999 r. Roland Koch. Przewiduje się, że CDU utworzy koalicję w Landtagu z liberalną FDP (15 %). Prawdopodobnie duże straty poniesie Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD). W styczniowych wyborach uzyskała ona 36,7 % poparcia, niemal tyle samo co CDU, a w obecnych sondażach ma ok. 24 % głosów. Winą za ten spadek obarcza się związek szefowej partii Andrei Ypsilanti z postkomunistyczną partią Lewica. Ypsilanti dwukrotnie - w marcu i październiku - usiłowała doprowadzić do powołania mniejszościowego rządu SPD i Zielonych, który byłby tolerowany przez Lewicę. Obie próby zakończyły się fiaskiem wskutek sprzeciwu kilku posłów SPD wobec współpracy ze skrajną lewicą. Przez miniony rok Hesją kierował mniejszościowy chadecki rząd premiera Rolanda Kocha.

Za te próby zapłaciła cała SPD. Wobec liderów partii pojawiły się zarzuty złamania słowa danego wyborcom. Wewnętrzne kłótnie doprowadziły do ustąpienia ówczesnego szefa ugrupowania - Kurta Becka. Zastąpił go dawny przewodniczący i wicekanclerz Franz Muentefering, zaś kandydatem SPD na kanclerza został szef dyplomacji Frank-Walter Steinmeier.

Źródła[edytuj | edytuj kod]