2009-01-15: Raport ze Strefy Gazy: 15 stycznia 2009
|
27 grudnia Izrael, w odpowiedzi na decyzje Hamasu o nieprzedłużaniu zawieszenia broni oraz ostrzał terytorium Izraela rozpoczął ofensywę militarną w Strefie Gazy pod kryptonimem Płynny Ołów. Celem są dowódcy i infrastruktura palestyńskiego, radykalnego ugrupowania Hamas. Operacja objęła głównie Gazę oraz, w mniejszym stopniu, Chan Junis i Rafah. Według oficjalnych źródeł, izraelskich i palestyńskich, w wyniku izraelskiej operacji zginęło dotychczas około 1 000 Palestyńczyków, a ponad 3500 zostało rannych – głównie cywile. Z kolei po stronie izraelskiej dotychczas poległo 13 osób - 3 cywili i 10 żołnierzy. 46 cywilów, a także 118 żołnierzy Izraela odniosło rany podczas operacji lądowej, którą Izrael podjął 3 stycznia. Informacje o ofiarach potwierdzają służby ratownictwa medycznego i niezależni obserwatorzy.
Zobacz poprzedni raport z Operacji Płynny Ołów
To bardzo duży ogień. Nie jesteśmy w stanie go opanować" | ||
—John Ging, szef placówki w ONZ Gazie o skutkach ataku Izraela. |
Podczas ostrzału Gazy, izraelski pocisk trafił w budynek ONZ.
ONZ zażądała śledztwa w tej sprawie, jednak władze zaraz się przyznały i ubolewał nad ty faktem, tłumacząc iż to niechciana pomyłka.
Pociski trafiły też szpital i siedzibę agencji prasowych. W wyniku trafienia przez pocisk agencji prasowej ranny został dziennikarz. Pociski artyleryjskie dosięgły też szpitala Al-Kuds w Gazie.
Podczas ataków z powietrza izraelskie czołgi wjechały w głąb Gazy. Być może jest to fakt zapoczątkowania prób zdobycia miasta po mobilizacji kilku tysięcy kolejnych rezerwistów.
Izraelska marynarka wojenna u wybrzeży Gazy zatrzymała statek pod grecką banderą, który transportował pomoc humanitarną dla Palestyny.
Najprawdopodobniej dzisiaj (15 I) na rozmowy przybędzie z Tel Awiwu negocjator. Izraelskie media twierdzą jednak, że premier Ehud Olmert nie chce kończyć ofensywy przed osiągnięciem celów. Wśród proponowanych przez Egipt punktów pokojowego planu jest m.in. zawieszenie broni, wycofanie izraelskich wojsk ze Strefy oraz otwarcie granic.
Mimo postępów w negocjacjach na temat zawieszenia broni, izraelskie wojska bez przerwy ostrzeliwują miasto Gaza. W dzielnicy Gazy Tal al-Hawa tysiące mieszkańców ucieka z domów przed zbliżającymi się oddziałami izraelskimi.
Jeden z liderów Hamasu, Said Sijam zginął podczas ataku izraelskiego lotnictwa w pobliżu miasta Gaza. Wiadomość o śmierci Sijama podały źródła Hamasu. Potwierdziła ją strona izraelska.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Gedeon07 – [1] – izrael.badacz.org, 15 stycznia 2009
- Gaza: "Poważna pomyłka" Płonie budynek ONZ – tvn24.pl
- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Gaza pod ostrzałem - rozmowy pokojowe w toku”, napisanego przez Agnieszkę Obrycką, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).