Przejdź do zawartości

2009-01-12: Raport ze Strefy Gazy: 12 stycznia 2009

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Konflikt izraelsko-palestyński (2008-2009)
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Azja

27 grudnia Izrael, w odpowiedzi na decyzje Hamasu o nieprzedłużaniu zawieszenia broni oraz ostrzał terytorium Izraela rozpoczął ofensywę militarną w Strefie Gazy pod kryptonimem Płynny Ołów. Celem są dowódcy i infrastruktura palestyńskiego, radykalnego ugrupowania Hamas. Operacja objęła głównie Gazę oraz, w mniejszym stopniu, Chan Junis i Rafah. Według oficjalnych źródeł, izraelskich i palestyńskich, w wyniku izraelskiej operacji zginęło dotychczas około 900 Palestyńczyków, a ponad 3500 zostało rannych – głównie cywile. Z kolei po stronie izraelskiej dotychczas poległo 13 osób - 3 cywili i 10 żołnierzy. 46 cywilów, a także 104 żołnierzy Izraela odniosło rany podczas operacji lądowej, którą Izrael podjął 3 stycznia. Informacje o ofiarach potwierdzają służby ratownictwa medycznego i niezależni obserwatorzy.

Zobacz poprzedni raport z Operacji Płynny Ołów

poniedziałek, 12 stycznia 2009
Nie jest to wojna z mieszkańcami Gazy... ale z mordercami z Gazy."

—Ehud Olmert o działaniach w Strefie Gazy


Hamas odpalił 13 rakiety Grad, które spadły Ashkelon, Sderot i Beer Shevę. W godzinach zawieszenia (13-16) ognia wystrzelono rakietę Grad, która spadła na Ashkelon.

Lotnictwo Izraela kontynuowało całą noc naloty na obiekty Hamasu, szczególnie w Gazie i Jabalaya, gdzie zniszczono meczet w którym przechowywana była amunicja. Siły lądowe całą noc walczyły z bojownikami Hamasu.

Izrael wzmocnił swoje wojska wysyłając kolejne oddziały rezerwistów do Gazy. Władze jednak zaprzeczają, jakoby armia Izraela miałaby podjąć trzecią fazę operacji, czyli szturm na oblegane na miasta.

Także w w nocy aresztowano 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

Izrael poinformował, że od rozpoczęcia operacji Płynny Ołów do Strefy Gazy wjechało 800 ciężarówek z pomocą humanitarną. Owe ciężarówki wwiozły 17 000 ton żywności i lekarstw.

Przeczytaj kolejny raport w Wikinews

Źródła[edytuj | edytuj kod]