Przejdź do zawartości

2009-01-11: Raport ze Strefy Gazy: 11 stycznia 2009

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Konflikt izraelsko-palestyński (2008-2009)
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Azja

27 grudnia Izrael, w odpowiedzi na decyzje Hamasu o nieprzedłużaniu zawieszenia broni oraz ostrzał terytorium Izraela rozpoczął ofensywę militarną w Strefie Gazy pod kryptonimem Płynny ołów. Celem są dowódcy i infrastruktura palestyńskiego, radykalnego ugrupowania Hamas. Operacja objęła głównie Gazę oraz, w mniejszym stopniu, Chan Junis i Rafah. Według oficjalnych źródeł, izraelskich i palestyńskich, w wyniku izraelskiej operacji zginęło dotychczas około 850 Palestyńczyków, a ponad 3200 zostało rannych – głównie cywile. Z kolei po stronie izraelskiej dotychczas poległo 13 osób - 3 cywili i 10 żołnierzy. 46 cywilów, a także 104 żołnierzy Izraela odniosło rany podczas operacji lądowej, którą Izrael podjął 3 stycznia. Informacje o ofiarach potwierdzają służby ratownictwa medycznego i niezależni obserwatorzy.

Zobacz poprzedni raport z Operacji Płynny Ołów

niedziela, 11 stycznia 2009

Izraelici ostrzelali w nocy z czołgów kilka domów w Khan Younis. Działanie prowadzili także na obrzeżach Gazy. Z kolei lotnictwo z powietrza bombardowało cele w Gazie.

Rankiem 11 stycznia palestyńscy terroryści wystrzelili 5 rakiet typu Grad.

Generał Yoav Galant dowódca izraelskich wojsk, stwierdził że w najbliższych dniach warto byłoby przejść do zdobycia pełnej kontroli nad obecnie oblężonymi miastami w Strefie Gazy. Mamy unikalną okazję uregulowania problemu, którym jest Hamas - komentował swoje zdanie generał. Galat zwrócił się też do Ehuda Olmeta i Baraka o zwiększenie wojsk w Gazie.

Izrael zniszczył 20 tuneli w Rafah.

Izraelscy żołnierze zostali na Wzgórzach Golan ostrzalni przez Syrię. Nikt nie został ranny, uszkodzono jedynie pojazd. Izrael wniósł skargę ws. incydentu do sił ONZ. Syria nie komentowała tych rewelacji.

W godzinach wieczornych dowództwo międzynarodowych sił pokojowych UNDOF, podało, że sprawcą incydentu na Wzgórzach Golan był syryjski żołnierz.

Podczas ostrzału południowych krańców Strefy Gazy odłamki jednej z bomb zraniły 2 egipskich dzieci i 2 policjantów.

Dowiedz co się działo dalej

Źródła[edytuj | edytuj kod]