Przejdź do zawartości

2009-01-10: Raport ze Strefy Gazy: 10 stycznia 2009

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Konflikt izraelsko-palestyński (2008-2009)
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Azja

27 grudnia Izrael, w odpowiedzi na decyzje Hamasu o nieprzedłużaniu zawieszenia broni oraz ostrzał terytorium Izraela rozpoczął ofensywę militarną w Strefie Gazy pod kryptonimem Płynny ołów. Celem są dowódcy i infrastruktura palestyńskiego, radykalnego ugrupowania Hamas. Operacja objęła głównie Gazę oraz, w mniejszym stopniu, Chan Junis i Rafah. Według oficjalnych źródeł, izraelskich i palestyńskich, w wyniku izraelskiej operacji zginęło dotychczas około 800 Palestyńczyków, a ponad 3200 zostało rannych – głównie cywile. Z kolei po stronie izraelskiej dotychczas poległo 13 osób - 3 cywili i 10 żołnierzy. 46 cywilów, a także 104 żołnierzy Izraela odniosło rany podczas operacji lądowej, którą Izrael podjął 3 stycznia. Informacje o ofiarach potwierdzają służby ratownictwa medycznego i niezależni obserwatorzy.

Zobacz poprzedni raport z Operacji Płynny Ołów

sobota, 10 stycznia 2009

W nocy Palestyńczycy wystrzelili 10 rakiet Grad i Qassam, które spadły na izraelskie miasto Negew. W mieście Ashkelon rannych zostało 3 Izraelczyków.

Izraelici w dalszym ciągu prowadzili nocną lotniczą operację. Ostrzelali obiekty Hamasu w Chan Junis, zbombardowali rynek w Beit Lahiji, a także atakowali Gazę. Świadkowie zdarzenia przekazali informację o ostrzelaniu dzielnicy Zeitun oraz budynków w Dżabalii. W Dżabalii w ostrzale czołgów zginęło 8 cywilów. W 40 nalotach zginęło 15 bojowników. Z kolei na obrzeżach Gazy w walkach, rannych pozostało 5 żołnierzy.

Izraelskie wojska wstrzymały działania militarne na trzy godziny (13-16), by do Strefy Gazy mogły wjechać służby medyczne.

Mahmud Abbas spotkał się z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem w Kairze. Na rozmowach ustalono jedynie, że obie strony konfliktu są odpowiedzialne za niezastosowanie egipsko-francuskiej propozycji rozejmu.

Czytaj dalej z Wikinews

Źródła

[edytuj | edytuj kod]