Przejdź do zawartości

2009-01-09: Raport ze Strefy Gazy: 9 stycznia 2009

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Konflikt izraelsko-palestyński (2008-2009)
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Azja

27 grudnia Izrael, w odpowiedzi na decyzje Hamasu o nieprzedłużaniu zawieszenia broni oraz ostrzał terytorium Izraela rozpoczął ofensywę militarną w Strefie Gazy pod kryptonimem Płynny ołów. Celem są dowódcy i infrastruktura palestyńskiego, radykalnego ugrupowania Hamas. Operacja objęła głównie Gazę oraz, w mniejszym stopniu, Chan Junis i Rafah. Według oficjalnych źródeł, izraelskich i palestyńskich, w wyniku izraelskiej operacji zginęło dotychczas około 800 Palestyńczyków, a ponad 3000 zostało rannych – głównie cywile. Z kolei po stronie izraelskiej dotychczas poległo 13 osób - 3 cywili i 10 żołnierzy. 43 cywilów, a także 95 żołnierzy Izraela odniosło rany podczas operacji lądowej, którą Izrael podjął 3 stycznia. Informacje o ofiarach potwierdzają służby ratownictwa medycznego i niezależni obserwatorzy.

Zobacz poprzedni raport z Operacji Płynny Ołów

piątek, 9 stycznia 2009
"Izrael działał, działa i będzie działać tylko we własnym interesie, w imię potrzeb w zakresie bezpieczeństwa swych obywateli i ich prawa do samoobrony."

—Tzipi Livni w kontekście przyjętej przez ONZ rezolucji nr 1860

Izraelski premier Ehud Olmert uznał ostatnią rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ za niewykonalną, wspominając przy okazji o ostrzale rakietowym Izraela. Zdaniem Hamasu rezolucja nie odpowiada ani interesom tej organizacji, ani interesom narodu palestyńskiego.

Według wiceprzewodniczącego Biura Politycznego Hamasu Musy Abu Marzuka warunkami niezbędnymi do zawarcia rozejmu są: wstrzymanie agresji izraelskiej, zniesienie izolacji Strefy i otwarcie granicy z Egiptem oraz całkowite wycofanie wojsk izraelskich ze Strefy.

W swojej rezolucji Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała do całkowitego wycofania wojsk izraelskich ze Strefy Gazy, utworzenia korytarzy dla pomocy humanitarnej oraz potępienia aktów przemocy wobec ludności cywilnej zarówno izraelskiej, jak i palestyńskiej.

Izrael wprowadził w szabat blokadę Zachodniego Brzegu Jordanu.

Rankiem Palestyńczycy ze Strefy wystrzelili 4 rakiety typu Grad, które spadły na Beer Sheva. Ranny został jeden Izraelczyk. Palestyńczyk w Rehovot atakował siekierą Izraelczyków, których spotkał na ulicy. Po zaatakowaniu dwóch osób, został obezwładniony.

Między 13.00, a 16.00 Izrael wstrzymał działania wojenne, by do strefy walk mogły wjechać ciężarówki z żywnością i ambulansy. Pomimo deklarowanego zawieszenia broni, izraelski ostrzał nie został całkowicie zawieszony również w tym czasie. Strona palestyńska twierdzi, ze było to izraelskie posuniecie propagandowe, mające służyć polepszeniu wizerunku Izraela po tym, jak wojsko izraelskie zbombardowało szkołę ONZ, służącą za schronienie uchodźcom, zabijając ponad 40 z nich.

O godzinie o 15:40 czasu uniwersalny (GMT) izraelska rakieta uderzyła w budynek PressTV leżący w Strefie Gazy. W wyniku ataku, uszkodzona została część nadajników znajdujących się na dachu.

Dowiedz się więcej z Wikinews

Źródła[edytuj | edytuj kod]