Przejdź do zawartości

2009-01-05: Ukraina prosi o pomoc polskiego prezydenta

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 5 stycznia 2009
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

14 stycznia odbędzie się spotkanie Lecha Kaczyńskiego z Wiktorem Juszczenką. Wizyta ukraińskiego prezydenta wiąże się z szantażem Rosji, która kilka dni temu wstrzymała dostawy gazu do naszego wschodniego sąsiada. Według „Dziennika” z inicjatywą spotkania wystąpiła strona ukraińska.

„W niedzielę wieczorem zadzwonili do nas ludzie Juszczenki i poprosili o zaaranżowanie spotkania” - twierdzi jeden ze współpracowników Lecha Kaczyńskiego. Rozmowy będą prowadzone w Wiśle.

Ukraina ma nadzieję, iż polski prezydent wpłynie na Unię Europejską a w szczególności na czeską prezydencję, do opowiedzenia się po stronie Kijowa w gazowym konflikcie z Rosją.

Na chwilę obecną Unia nie chce angażować się w ten spór ponieważ twierdzi, iż cała sprawa ma charakter czysto „komercyjny”.

16 stycznia z wizytą do Kijowa uda się także szef MSZ Radosław Sikorski. Będzie starał się nakłonić Wiktora Juszczenkę oraz premier Julię Tymoszenko do utworzenia porozumienia, które wyprowadzi kraj z kryzysu politycznego i gospodarczego.

Źródła[edytuj | edytuj kod]