Przejdź do zawartości

2009-01-04: Rezolucja ONZ ws. konfliktu izraelsko-palestyńskiego zablokowana przez USA

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 4 stycznia 2009

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ zakończyło się niepowodzeniem.

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie doszła do porozumienia w sprawie rezolucji, wzywającej Izrael i Hamas do natychmiastowego przerwania wszelkich działań zbrojnych. Stany Zjednoczone uniemożliwiły uchwalenie projektu, którego celem jest wezwanie do zaprzestania działań zbrojnych.

Alejandro Wolff, delegat USA oświadczył, że bezcelowe jest uchwalanie jakichkolwiek oświadczeń, które zostaną zignorowane przez Hamas: "Nie sądzę aby było korzystne dla Rady ogłaszanie oświadczeń, które nie będą przestrzegane. Prawo Izraela do samoobrony nie podlega dyskusji".

Libijski projekt oświadczenia wzywał obydwie strony konfliktu do natychmiastowego zawieszenia broni i wyraził poważne zaniepokojenie rozwojem działań zbrojnych w Gazie, zwłaszcza po rozpoczęciu przez Izrael ofensywy lądowej.

Spotkanie Rady w trybie pilnym nie przyniosło zamierzonych efektów – do uchwalenia wspólnego stanowiska nie doszło. To już trzecie zakończone brakiem porozumienia posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczące konfliktu w Strefie Gazy od izraelskiej inwazji 27 grudnia. W ciągu ośmiu dni zginęło tam ponad 460 Palestyńczyków.

Źródła[edytuj | edytuj kod]