2009-01-03: "Rzeczpospolita": GROM weźmie udział w operacji przeciwko piratom

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 3 stycznia 2009
Świat
World map blank with blue sea.svg
Wikipedia Zobacz hasło w Wikipedii na temat:
Operacja Atalanta

Polscy antyterroryści z GROM-u wezmą udział w operacji przeciwko somalijskim piratom – dowiedziała się "Rzeczpospolita". Elitarna jednostka polskiego wojska ma tam współpracować z sojusznikami z Unii Europejskiej.

Do Afryki wyjedzie kilkudziesięciu komandosów z Wodnego Oddziału Bojowego GROM. Wezmą udział w operacji pod kryptonimem "Atalanta". Pomysł, aby nasi antyterroryści wzięli udział w akcji, pojawił się w listopadzie, kiedy somalijscy piraci uprowadzili tankowiec "Sirius Star" z dwoma Polakami na pokładzie - wyjaśnia „Rzeczpospolita”. Najprawdopodobniej nasi komandosi będą uczestniczyli w odbiciu zakładników. Antyterroryści z GROM-u już przygotowują się do misji. Będą mogli jednak wyjechać do Somalii dopiero za kilka tygodni, gdy formalnie zgodę wydadzą rząd i prezydent. „Rzeczpospolita” powołując się na źródła w Pałacu Prezydenckim podała, że Lech Kaczyński jest skłonny podpisać wniosek o udział komandosów w misji.

Informacje, które pojawiły się w Rzeczpospolitej dementuje poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Graś. W wypowiedzi dla telewizji TVN24 stwierdził:

Cquote1.svg Ta informacja ma tyle wspólnego z prawdą jak to, że cała redakcja "Rzeczpospolitej" uda się do Strefy Gazy, żeby relacjonować konflikt palestyńsko-izraelski Cquote2.svg

Graś powiedział również, że aby taka operacja rzeczywiście się odbyła potrzebna byłaby oficjalna prośba Unii Europejskiej do polskiego rządu, ta jednak nie wpłynęła. Dodał również, że misja wiązałaby się z dużym zaangażowaniem logistycznym oraz wymagałaby udziału polskiej Marynarki Wojennej. Swój komentarz podsumował informację "Rzeczpospolitej" należy włożyć między noworoczne bajki.

Źródła[edytuj]