2009-01-03: "Rzeczpospolita": GROM weźmie udział w operacji przeciwko piratom

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 3 stycznia 2009
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Operacja Atalanta

Polscy antyterroryści z GROM-u wezmą udział w operacji przeciwko somalijskim piratom – dowiedziała się "Rzeczpospolita". Elitarna jednostka polskiego wojska ma tam współpracować z sojusznikami z Unii Europejskiej.

Do Afryki wyjedzie kilkudziesięciu komandosów z Wodnego Oddziału Bojowego GROM. Wezmą udział w operacji pod kryptonimem "Atalanta". Pomysł, aby nasi antyterroryści wzięli udział w akcji, pojawił się w listopadzie, kiedy somalijscy piraci uprowadzili tankowiec "Sirius Star" z dwoma Polakami na pokładzie - wyjaśnia „Rzeczpospolita”. Najprawdopodobniej nasi komandosi będą uczestniczyli w odbiciu zakładników. Antyterroryści z GROM-u już przygotowują się do misji. Będą mogli jednak wyjechać do Somalii dopiero za kilka tygodni, gdy formalnie zgodę wydadzą rząd i prezydent. „Rzeczpospolita” powołując się na źródła w Pałacu Prezydenckim podała, że Lech Kaczyński jest skłonny podpisać wniosek o udział komandosów w misji.

Informacje, które pojawiły się w Rzeczpospolitej dementuje poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Graś. W wypowiedzi dla telewizji TVN24 stwierdził:

Ta informacja ma tyle wspólnego z prawdą jak to, że cała redakcja "Rzeczpospolitej" uda się do Strefy Gazy, żeby relacjonować konflikt palestyńsko-izraelski

Graś powiedział również, że aby taka operacja rzeczywiście się odbyła potrzebna byłaby oficjalna prośba Unii Europejskiej do polskiego rządu, ta jednak nie wpłynęła. Dodał również, że misja wiązałaby się z dużym zaangażowaniem logistycznym oraz wymagałaby udziału polskiej Marynarki Wojennej. Swój komentarz podsumował informację "Rzeczpospolitej" należy włożyć między noworoczne bajki.

Źródła[edytuj | edytuj kod]