Przejdź do zawartości

2009-01-01: Nowy Rok 2009

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 1 stycznia 2009

Polska[edytuj | edytuj kod]

Podczas sylwestrowej nocy w wielu polskich miastach tysiące osób bawiło się na imprezach pod gołym niebem.

W Warszawie odbyła się impreza na pl. Konstytucji, na której wystąpili m.in. tacy artyści jak: Feel, Kombi, Edyta Górniak, Paweł Kukiz, Ewelina Flinta, Boys, czy Bracia. O północy odbył się, trwający osiem minut, pokaz sztucznych ogni. Warszawskiego Sylwestra transmitowała Telewizja Polsat, a koszt imprezy oszacowano na ponad 8 mln zł.

We Wrocławiu w imprezie zorganizowanej na rynku uczestniczyło ok. 250 tys. osób. Sylwestrową noc transmitowała TVP 2. Wystąpili m.in. Shauna Baker, Lady Pank, Doda, Stachursky, Justyna Steczkowska, Bajm, Modern Talking i Arriavl. Po północy odbył się 5-minutowy pokaz sztucznych ogni. Ok. 600 osób czuwało nad bezpieczeństwem zgromadzonych.

W Krakowie na Rynku Głównym zgromadziło się ok. 60 tys. osób. Koncert odbył się pod hasłem: "Kraków - Miasto Kobiet", a wystąpiły na nim m.in. Leona Lewis, Kate Ryan, Kasia Kowalska, Natalia Kukulska i Tatiana Okupnik. Całość zwieńczył krótki pokaz sztucznych ogni.

W Łodzi miejski Sylwester zorganizowano przy centrum handlowym Manufaktura. Jerzy Kropiwnicki, prezydent miasta życzył uczestnikom imprezy aby "ten nowy rok obfitował w takie imprezy jak ta, by nasza Łódź rozkwitała, żeby była najpiękniejszym miastem w Polsce i żeby wszystkie złe momenty nas omijały". Na koncercie wystąpili m.in.: Szymon Wydra z zespołem Carpe Diem, RH+ i KASA.

W Gdańsku impreza plenerowa w rytmie rock'n'rolla odbyła się na Targu Węglowym. Natomiast w Gdyni bawiono się na Skwerze Kościuszki, gdzie wystąpił m.in. Krzysztof Krawczyk.

Świat[edytuj | edytuj kod]

W sylwestrowej imprezie na nowojorskim Times Square oprócz tysięcy osób uczestniczyli także: Michael Bloomberg, burmistrz Nowego Jorku oraz były prezydent USA Bill Clinton z małżonką Hillary. O północy (godz. 6:00 czasu polskiego) oglądali oni opadającą kryształową kulę, która jest symbolem nadejścia nowego roku.

W Québecu odbył się pokaz z okazji nadejścia nowego roku oraz zakończenia obchodów 400-lecia założenia miasta.

Na plaży Copacabana w Rio de Janeiro bawiono się przy muzyce bossa novy.

W Sydney odbył się gigantyczny pokaz pirotechniczny, który zgromadził ok. 1,5 miliona osób. Tematem przewodnim było "stworzenie", które związane było z mitami Aborygenów.

Koncerty i przyjęcia sylwestrowe zostały odwołane w: Egipcie, Dubaju, Jordanii, Bahrajnie, Maroku i Syrii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]