Przejdź do zawartości

2008-01-01: Nowy Rok 2008

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
(Przekierowano z Nowy Rok 2008)
wtorek, 1 stycznia 2008

Polska

[edytuj | edytuj kod]

Polska powitała Nowy 2008 Rok. W wielu miastach zorganizowane były koncerty i imprezy. O północy na niebie rozbłysły fajerwerki.

O godz. 20:00 rozpoczęła się impreza na Placu Defilad w Warszawie, która zgromadziła ok. 20 tys. osób. Podczas niej wystąpili tancerze z programu "You Can Dance", szwedzka wokalistka September, Lady Pank, T.Love, Kasia Kowalska, Tatiana Okupnik, Bracia, Feel i The Jet Set.

O godz. 24:00 rozpoczął się pokaz fajerwerków, których zużyto osiem i pół tysiąca. Trwał on 10 min. Dla zgromadzonych przygotowano również 12 tys. porcji żurku.

Na działającej także od godz. 20:00 małej scenie wystąpił DJ Adamus. Zygmunt Kukla z zespołem Kukla Band przygotował nowe aranżacje znanych piosenek o Warszawie. Wykonali je: Kasia Kowalska, Irena Santor, Majka Jeżowska, Krzysztof Zalewski i Maciej Silski oraz Sasha z The Jet Set.

Warszawa, Grochów

[edytuj | edytuj kod]

W Krakowie na Rynku od godziny 20:00 mieszkańcy i turyści bawili się na imprezie zorganizowanej przez Polsat, RMF FM i Miasto Kraków. Największymi gwiazdami byli: Shakin' Stevens, grupa Boney M z Maizie Williams, Budka Suflera, Bajm i Lou Bega. Według danych organizatorów Nowy Rok przywitało tam ok. 200.000 osób.

Także duża liczba uczestników świętowała nadejście Nowego Roku na Rynku we Wrocławiu, którego współorganizatorem była Telewizja Polska. Na scenie zaśpiewali m.in. Perfect, Kayah, Kombii, Big Cyc, Doda, i zespół Velvet.

W Szczecinie mieszkańcy zebrali się na Jasnych Błoniach. Grał tam zespół Touch And Go. Od godz. 1:30 rozpoczęła się dyskotekę pod gołym niebem, która trwała do rana. Sylwestrowe spektakle i koncerty przygotowały tam także m.in. Teatr Współczesny, Teatr Polski i Filharmonia Szczecińska.

Jak co roku olsztyński klub morsów zorganizował imprezę na której jego członkowie pożegnali stary i przywitali nowy rok zimną kąpielą w Jeziorze Krzywym. Weszli oni do wody o godz. 23:00. Był to już jedenasty Sylwester olsztyńskich morsów spędzany w ten sposób.

"Musieliśmy przygotować wcześniej przerębel. Jeziora na Warmii i Mazurach od kilku dni pokryte są cienką taflą lodu" - mówił jeden z organizatorów.

W Lublinie na Placu Litewskim grał zespół Brathanki. Scena zlokalizowana była przed gmachem Poczty Głównej. Odbyło się głośne odliczanie ostatnich sekund mijającego roku. Nadejście Nowego Roku ogłosił ze schodów Ratusza Władysław Grzyb, miejski krzykacz.

Europa

[edytuj | edytuj kod]

Moskwa przywitała Nowy 2008 Rok dwie godziny wcześniej niż to uczyniono w Polsce. Odbyło się to tam przy dźwiękach hymnu państwowego. Następnie rozbłysły sztuczne ognie. Wcześniej, prezydent Władimir Putin wystąpił z orędziem.

W Londynie o godz. 24:00 sygnał do świętowania dał Big Ben. Pokazy sztucznych ogni miały miejsce się nad Tamizą. Mimo deszczu i chłodu zgromadziło się tam 400 tys. osób.

W Berlinie witano nowy rok pod Bramą Brandenburską. Przybyło tam ok. miliona osób. Podobnie jak w innych niemieckich miastach miał tam miejsce pokaz fajerwerków.

Czechy

[edytuj | edytuj kod]

Do siego roku! - życzy społeczność Wikinews.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]