2008-12-31: Raport ze Strefy Gazy: 31 grudnia 2008

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Konflikt izraelsko-palestyński (2008-2009)
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Azja

27 grudnia Izrael, w odpowiedzi na jednostronne wypowiedzenie przez Hamas zawieszenia broni, oraz ostrzał terytorium Izraela rozpoczął ofensywę militarną w Strefie Gazy pod kryptonimem Płynny ołów. Celem są dowódcy i infrastruktura palestyńskiego, radykalnego ugrupowania Hamas. Operacja objęła głównie Gazę oraz, w mniejszym stopniu, Chan Junis i Rafah. Według oficjalnych źródeł, izraelskich i palestyńskich, w wyniku izraelskiej operacji zginęło dotychczas około 385 Palestyńczyków w tym 60 cywili (wg ONZ), a ponad 1 700 zostało rannych – głównie bojownicy Hamasu. Z kolei po stronie izraelskiej dotychczas poległo 5 osób - 4 cywili i jeden żołnierz, 33 cywilów zostało rannych. Informacje o ofiarach potwierdzają służby ratownictwa medycznego i niezależni obserwatorzy.

Zobacz wydarzenia 27 i 28 grudnia 2008 Operacji Płynny ołów,
a także raport z 29 i 30 grudnia 2008

środa, 31 grudnia 2008
To nierealistyczne, aby oczekiwać od Izraela jednostronnego zawieszenia broni bez żadnych mechanizmów, które wymusiłyby zaprzestanie ostrzału i terroru przez Hamas

—Jigal Palmor w odniesieniu do francuskiego planu rozejmu.

Na miasto Beersheba w Izraelu spadły dwie rakiety, wystrzelone przez Hamas. Jedna z rakiet spadła na pole, druga trafiała w przedszkole. Na razie nie informacji o ofiarach, ponieważ przedszkole było puste. W mieście przedszkola i szkoły zamknięto oraz w trakcie dnia zawyły syreny ostrzegane przed niebezpieczeństwem. Beersheba leży 45 km. od Gazy, tak więc pociski Palestyńczyków mają coraz większy zasięg rażenia.

Palestyńscy terroryści wystrzelili także około 50 rakiet, które trafiły izraelskie miasta Be'er Shevy do Aszkelon. Ucierpiały dwie osoby. W miastach pozamykano szkoły.

Ehud Barak ogłosił mobilizację 2 500 rezerwistów izraelskich. Izrael po raz kolejny zbombardował budynki Hamasu, za pomocą 35 rakiet. Zniszczono także podziemny tunel przemytniczy na granicy z Egiptem w rejonie Rafah. Lotnictwo w godzinach wieczornych zbombardowało meczet w Gazie, a z morza izraelska marynarka wojenna ostrzelała obozy szkoleniowe Hamasu na wybrzeżu.

Dziś (31 XII) ma zebrać się Rada Bezpieczeństwa Izraela, która będzie decydować o kolejnych działaniach. Mark Regev, rzecznik prasowy rządu Olmerta, powiedział że rada rozpatrzy raz jeszcze plan Francji dy. 48 godzinnego rozejmu w Strefie Gazy. Propozycja ta nie zawiera żadnych gwarancji, że Hamas zaprzestanie ataków rakietowych i przemytu. To nierealistyczne, aby oczekiwać od Izraela jednostronnego zawieszenia broni bez żadnych mechanizmów, które wymusiłyby zaprzestanie ostrzału i terroru przez Hamasu - skomentował odrzucenie planu Jigal Palmor rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych.

Z kolei szef francuskiego MSZ Bernard Kouchner zwrócił się do Ehuda Olmerta z prośbą zaakceptowania wczorajszego planu Francji, gdyż te zawieszenie broni pozwoliłoby na dostarczenie do Strefy Gazy pomocy humanitarnej.

Zobacz dalszą realcję z Operacji w Strefie Gazy

Źródła[edytuj | edytuj kod]