Przejdź do zawartości

2008-12-29: Strefa Gazy: Izrael kontynuuje operację "Płynny ołów"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Konflikt izraelsko-palestyński (2008-2009)
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Azja

27 grudnia Izrael rozpoczął ofensywę militarną w Strefie Gazy pod kryptonimem Płynny ołów. Celem są dowódcy i infrastruktura palestyńskiego, radykalnego ugrupowania Hamas. Operacja objęła głównie Gazę oraz, w mniejszym stopniu, Chan Junis i Rafah. Według oficjalnych źródeł, izraelskich i palestyńskich, w wyniku izraelskiej operacji zginęło dotychczas około 360 osób w tym 60 cywili (wg ONZ), a ponad 1 500 zostało rannych – głównie bojownicy Hamasu. Informacje o ofiarach potwierdzają służby ratownictwa medycznego i niezależni obserwatorzy.

Zobacz wydarzenia 27 i 28 grudnia 2008 Operacji Płynny ołów

poniedziałek, 29 grudnia 2008
Izrael nie robi nic innego, jak tylko próbuje bronić się przed atakami prowadzonymi przez Hamas ze Strefy Gazy za pomocą rakiet i moździerzy, a jego intencją nie jest przejęcie na nowo kontroli nad palestyńskim terytorium, lecz jedynie przywrócenie zawieszenia broni

Argumentuje z pośrednictwem agencji AFP administracji USA. .

Nocą 29 grudnia Izrael, kontynuował ostrzał Strefy z powietrza. Tym razem rakiety spadły m. in. na palestyński resort spraw wewnętrznych w Gazie i islamski uniwersytet. Nocne transmisje telewizyjne pokazywały płonące obiekty w Gazie. Izraelici także ostrzelali meczet w mieście Dżabalija. W wyniku tego ostrzału zginęły 4 dziewczynki, które nocowały w swoim domu położonego tuż obok zbombardowanego meczetu. Źródła medyczne podały, iż dzisiejszej nocy zginęły co najmniej 7 osób. Wojska izraelskie odmówiły komentarzy ws. nocnych bombardowań.

Z kolei po stronie izraelskiej jest druga ofiara cywilna. Wystrzelona przez Hamas z Gazy rakieta zabiła arabskiego robotnika w mieście Aszod. W wyniku tego ostrzału, także 17 innych odniosło rany. Wszyscy poszkodowani pracowali na budowie. Tylko dziś na ziemie Izraela spadło ok. 10 rakiet typu Grad. Jeszcze wieczorem 29 grudnia w izraelskim szpitalu zmarła z powodu odniesionych obrażeń Izraelka.

Z kolei administracja odchodzącego prezydenta Busha poparła izraelskie operacje wojskowe w Strefie Gazy.


wtorek, 30 grudnia 2008
To tylko pierwszy z wielu etapów ofensywy, wymierzonej przeciwko Hamasowi, zaaprobowanych już przez gabinet bezpieczeństwa Izraela

—powiedział premier Ehud Olmert

30 grudnia setki opancerzonych pojazdów w tym czołgów stanęły w gotowości przy granicy z Strefą. Pierwsze izraelskie czołgi stanęły już na granicznej wojskowej strefie zamkniętej już 28 grudnia, czyli dzień po rozpoczęciu operacji. Wierzymy, że wypad lądowy nie okaże się potrzebny, ale to zależy wyłącznie od Hamasu - komentował spytany o sytuacje na granicy rzecznik izraelskiego rządu, Daniel Seaman. Dodał też, że dotychczas zmobilizowano 6,5 tys. izraelskich rezerwistów.

Z kolei w nocy z 29 na 30 grudnia izraelskie siły lotnicze przeprowadziły kolejny szturm. Podczas kolejnych bombardowań zginęło co najmniej 10 Palestyńczyków, a około 40 zostało rannych. Celami nocnych nalotów były palestyńskie instytucje m. in. ministerstwo obrony i kancelaria premiera. Izraelskie samoloty zniszczyły kilka opuszczonych budynków mieszkalnych. Ponadto w Gazie nie ma elektryczności.

Izraelski okręt wojenny staranował nad ranem powodując poważne uszkodzenia statek Dignity należący do pro-arabskiej organizacji "Wolność Gazy" (Free Gaza). Do incydentu doszło w odległości 50 km od wybrzeża. Uszkodzony statek udał się na Cypr

Z kolei Palestyńczycy wystrzelili w nocy serię 80 rakiet Qassam i Grad które spadły na izraelskie osiedla na Negewie i Kibuc Nahal-Oz. Zginęło 2 Izraelczyków, a 12 osób zostało rannych. Izraelscy Arabowie w nocy obrzucili kamieniami żydowski autobus i inne pojazdy w okolicy Nazaretu. 6 agresorów zostało aresztowanych przez policję. Palestyńczyków w nocy obrzuciły też kamieniami żydowskie samochody w rejonie osiedli żydowskich Gush Etzion w Judei i w pobliżu osiedla Ariel w Samarii. Ranna została 1 Izraelka.

Na dzisiaj (30 XII) UE zwołała nadzwyczajne posiedzenie ministrów spraw zagranicznych ws. walk w Gazie i możliwości wyjścia z kryzysu.

Zobacz dalszą relację z operacji w Wikinews

Źródła[edytuj | edytuj kod]