2008-12-28: Dzień Domeny Publicznej w Bibliotece Narodowej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 28 grudnia 2008

30 grudnia 2008 o godzinie 11:00 w budynku Biblioteki Narodowej (al. Niepodległości 213) odbędzie się konferencja prasowa poświęcona obchodom Dnia Domeny Publicznej (Public Domain Day), organizowana przez Koalicję Otwartej Edukacji. Dzień Domeny Publicznej obchodzony jest każdego roku w dniu 1 stycznia.

Każdego roku tego dnia wygasają prawa autorskie do utworów, których autorzy zmarli 70 lat wcześniej. 1 stycznia 2009 roku wygasną więc prawa do twórczości osób, które zmarły w 1938 roku. Dzieła niemal 500 twórców przejdą do domeny publicznej – zbioru twórczości, której nie chronią prawa autorskie i którą w związku z tym można swobodnie wykorzystywać. W tym roku są to dzieła m.in. Brunona Jasieńskiego, św. Faustyny Kowalskiej, Osipa Mandelsztama czy Karela Čzapka oraz prawie 500 innych autorów.

Konfernecja będzie poświęcona kwestiom domeny publicznej, praw autorskich i dziedzictwa kulturowego. W czasie konferencji zaprezentowane zostaną polskie projekty dotyczące udostępniania dziedzictwa kulturowego znajdującego się w domenie publicznej oraz działalność Koalicji.

Koalicja Otwartej Edukacji (KOED) jest porozumieniem organizacji pozarządowych i instytucji działających w obszarze edukacji, nauki i kultury. Celem jej działania jest budowanie, promocja i aktywność na rzecz otwartych zasobów edukacyjnych rozumianych jako materiały, które są udostępnione w sposób otwarty i gwarantujący ich odbiorcom wolność wykorzystywania oraz odtwarzania utworu, wolność poznawania dzieła czy stosowania zawartych w nim informacji, wolność redystrybucji i wolność dystrybucji dzieł pochodnych. Założyceilami KOED-u są: Fundacja Nowoczesna Polska, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Stowarzyszenie Wikimedia Polska oraz Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego/Creative Commons Polska

Marek Siudym będzie czytał wiersze Brunona Jasieńskiego

Program konferencji:

  1. Przywitanie - Tomasz Makowski (Biblioteka Narodowa)
  2. Cele i idea Dnia Domeny Publicznej – Jarosław Lipszyc (Fundacja Nowoczesna Polska)
  3. Koalicja Otwartej Edukacji – Tomasz Ganicz (Stowarzyszenie Wikimedia Polska)
  4. Domena publiczna w polskich bibliotekach cyfrowych – Bożena Bednarek-Michalska (Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich)
  5. Bruno Jasieński w domenie publicznej – lista polskich autorów, którzy przechodzą do domeny publicznej w roku 2009 - Bożena Bednarek-Michalska (Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich)
  6. But w Butonierce - recytacja wierszy Brunona Jasieńskiego - Marek Siudym
  7. Projekt Communia i międzynarodowy Dzień Domeny Publicznej – Alek Tarkowski (ICM)
  8. Pytania dziennikarzy, dyskusja

Uwaga: Tego dnia biblioteka jest zamknięta dla zwykłych odwiedzających. Aby dostać się na konferencję trzeba skorzystać z wejścia dla personelu i wyjaśnić ochronie, że wchodzi się na Dzień Domeny Publicznej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
2008-12-28: Dzień Domeny Publicznej w Bibliotece Narodowej