2008-12-23: Podpisano protokół o małym ruchu granicznym

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 23 grudnia 2008
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer i ambasador Ukrainy w RP Ołeksandr Mocyk podpisali protokół pomiędzy oboma państwami dotyczący zmiany umowy o zasadach małego ruchu granicznego.

Podpisanie protokołu wszczyna dopiero procedurę zmierzającą do ratyfikacji wspomnianej umowy. MSZ podaje, że "pozwoli ona na rozszerzenie infrastrukturalnych i prawnych możliwości przekraczania granicy polsko-ukraińskiej mieszkańcom strefy przygranicznej obu stron". Chodzi przede wszystkim o złagodzenie Ukraińcom rygorów przekraczania granicy. Dzięki temu mieszkańcy strefy przygranicznej będą mogli łatwiej przekraczać granicę - na podstawie specjalnych zezwoleń, a nie wiz.

Wszystko to odbywa się w ramach unijnego Partnerstwa Wschodniego. Zakłada ono zacieśnienie współpracy z Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią, a częściowo także z Białorusią.

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił, że Polska będzie zabiegała nie tylko o obniżki cen wiz, ale także o dojście w perspektywie do ruchu bezwizowego pomiędzy Ukrainą a całą strefą Schengen, a także do otwarcia rynków pracy Unii Europejskiej dla obywateli Ukrainy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]