2008-12-19: Albania wycofuje się z Iraku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 19 grudnia 2008

Ministerstwo obrony Albanii poinformowało o wycofaniu z Iraku albańskiego kontyngentu wojskowego. Kontyngent liczy 218 żołnierzy.

Albania była obecna w Iraku od 2003 roku. Żołnierze albańscy pełnili służbę w Mosulu na północy Iraku. Teraz uroczyście opuszczono tam flagę albańską podczas ceremonii z udziałem albańskiego ministra obrony Gazmenda Okety.

Albania ma niewielkie kontyngenty w Bośni, Afganistanie i Czadzie. Jednak swoim zaangażowaniem w operacje wojskowe konsekwentnie zabiega o członkostwo w NATO, co najprawdopodobniej w przyszłym roku będzie miało miejsce.

Albania to kolejny kraj, który w krótkim czasie ogłosił wycofanie swoich sił z Iraku, po Korei Południowej, Japonii, Azerbejdżanie, Bułgarii, Kazachstanie, Łotwie i Polsce. Związku z tym w 2009 roku w Iraku pozostaną żołnierze z państw: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii (wycofanie prawdopodobnie w III 2009), Australii, Estonii, Salwadoru i Rumunii.

Źródła[edytuj]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z publikacji pt. Albania wycofuje się z Iraku, napisanej przez Agnieszkę Obrycką i pierwotnie opublikowanej w e-Polityka (więcej)