Przejdź do zawartości

2008-12-15: O krok od wojny między Indiami, a Pakistanem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 15 grudnia 2008

Amerykańska stacja CNN podaje, że nieomal doszło do kolejnej wojny między Indiami a Pakistanem. W czasie gdy w Bombaju trwały ataki kaszmirskich terrorystów, indyjskie siły lotnicze szykowały się już do uderzenia na sąsiada - podaje amerykańska stacja CNN.

Dowodem, że wojna między Indiami a Pakistanem była blisko są relacje niezależnie od siebie pytanych trzech urzędników Pentagonu. Jeden z nich twierdzi, że to z powodu zbliżającego się konfliktu ogłoszono alarm na lotniskach w New Delhi. Wyznaczono też prawdopodobne cele ataku na terytorium Pakistanu. CNN twierdzi, że wojna nie wybuchła z powodu nacisków Waszyngtonu. Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice podczas wizyt w New Delhi i Islamabadzie przekonała Indie do zaniechania konkretnych działań militarnych. Z początku jej wizyta była uznawana za dyplomatyczne posunięcie mającej zapobiec rozpoczęciu przygotowań do wojny. Obecnie wiadomo, że sekretarz interweniowała by przerwać już prowadzone przygotowania wojenne.

Zaistniała sytuacja potwierdza, że relacje pomiędzy Indiami i Pakistanem, które dysponują bronią atomową i stoczyły ze sobą już trzy wojny, są napięte i lada chwila może dojść do konfliktu. Indyjskie siły zbrojne odmówiły skomentowania informacji CNN.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „O krok od wojny między Indiami, a Pakistanem”, napisanego przez Paulinę Klejnowską, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).