Przejdź do zawartości

2008-12-12: 250 miliardów na zwalczenie kryzysu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 12 grudnia 2008

Japoński rząd przeznaczy 250 miliardów dolarów na walkę z kryzysem. Pomoc otrzymają małe przedsiębiorstwa oraz bezrobotni, którzy po zwolnieniu stracili mieszkanie.

„Chcemy, aby Japonia była pierwszym krajem, który spośród rozwiniętych gospodarek wydobędzie się z recesji. To jest nasz cel i czynimy wszystko, aby stał się rzeczywistością” - powiedział premier Japonii Taro Aso. Jak podkreślił, "światowy spadek koniunktury uważany jest za recesję na skalę, która zdarza się raz na 100 lat".

Nowy fundusz ma wesprzeć gospodarkę Japonii przez zwiększenie zatrudnienia, pobudzenie rynku kredytowego i dostarczenie rynkom finansowym dodatkowego kapitału. Zakłada przeznaczenie 10 bilionów jenów (111 miliardów dolarów) na ulgi podatkowe i dla finansów publicznych oraz 13 bilionów jenów (144 miliardy dolarów) na wsparcie rynków finansowych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „250 miliardów na zwalczenie kryzysu”, napisanego przez Karolinę Czaję, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).