2008-12-09: Nie będzie odcisków palców na dowodach osobistych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 9 grudnia 2008

Z powodu zbyt wysokich kosztów Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wycofuje się z pomysłu wprowadzenia biometrycznych dowodów osobistych.

O sprawie mówił dziś w RMF FM wiceminister spraw wewnętrznych Witold Drożdż: „Biorąc pod uwagę bieżące potrzeby bezpieczeństwa w tym zakresie, nie ma pełnego uzasadnienia dla wprowadzania odcisków palców do dowodu osobistego”. Zdaniem ministerstwa koszty wprowadzenia dowodów biometrycznych byłyby zbyt wysokie, a odciski nie byłyby do niczego konkretnego potrzebne oraz naruszałyby prywatność.

To, że ministerstwo wycofuje się z pomysłu wprowadzenia dowodów biometrycznych, nie oznacza, że żadnych zmian w dowodach nie będzie. O ile MSWiA nie zmieni zdania, od 2011 r. sukcesywnie będą wydawane nowe dowody osobiste z chipami, w których znajdą się jedynie nasze dane teleadresowe.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Nie będzie odcisków palców na dowodach osobistych”, napisanego przez Kamila Świętonia, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).