Przejdź do zawartości

2008-12-07: Sarkozy: Wałęsa jest symbolem świata

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 7 grudnia 2008

"Lechu Wałęso, jest pan wielkim symbolem Polski, Europy i świata, który wierzy w wolność i odrzuca wszelkie formy dyktatury" mówi o byłym prezydencie Nicolas Sarkozy. Porównał go do innych wielkich ludzi, jak Jan Paweł II i Bronisław Geremek.

Prezydent Francji podziękował Wałęsie za demokrację. "Demokracja może istnieć dzięki takim ludziom jak pan" powiedział. Uważa on, że ludzie wschodniej Europy dali Zachodowi lekcję, żeby nigdy się nie poddawać ani nie rezygnować z pojednania. "Dziś Europa musi się jednoczyć w obliczu kryzysu ekonomicznego. Ludzie z pokolenia Lecha Wałęsy nie bali się dyktatury, a my nie powinniśmy bać się ambitnych celów związanych z gospodarką, z ochroną środowiska naturalnego" - przekonuje Sarkozy.

Sarkozy podkreślił wielkie prawa Polski, zaznaczając jednak przy tym, że musimy wywiązywać się ze swoich obowiązków. "Lider powinien przyczyniać się w większym stopniu do osiągania kompromisów i jedności Europy. Razem musimy budować kompromis" - mówił Sarkozy i dodał "Europa potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje Europy.".

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Dla Sarkozy'ego Wałęsa jest symbolem świata”, napisanego przez Aleksandrę Nowak, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).