2008-12-01: Wizyta prezydenta w Mongolii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 1 grudnia 2008
Azja
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Dzisiaj miała miejsce pierwsza od czasu upadku komunizmu wizyta polskiego prezydenta w Mongolii. Lech Kaczyński wspólnie z prezydentem Mongolii Nambaryn Enkhbayarem podpisali „Wspólną Deklarację”.

Dokument zwany „Wspólną Deklaracją” zawiera wolę rozwoju współpracy gospodarczej między obu krajami. Polska jest zainteresowana zwiększeniem importu z Mongolii, ale liczy też na możliwość większego eksportu. Lech Kaczyński stwierdził, że obecny polski eksport do Mongolii ma wartość ok. 30 mln dolarów. Poruszona została także kwestia współpracy militarnej obu krajów, m.in. w Afganistanie. Ponadto prezydent sprzeciwił się planom likwidacji polskiej ambasady w Ułan Bator. We „Wspólna Deklaracji” prezydenci potępili również terroryzm i zaapelowali o zwiększenie współpracy w walce z tym zjawiskiem.

Lech Kaczyński spotka się dziś również z premierem Sanjaagiinem Bayarem, a jutro prezydent otrzyma tytuł doktora Honoris Causa Mongolskiego Uniwersytetu Państwowego. Azjatycka podróż Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki będzie trwać osiem dni; w Mongolii spędzi półtorej doby. Prezydencka para wróci do Polski w niedzielę.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Wizyta prezydenta w Mongolii”, napisanego przez Pauliny Klejnowskiej, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).