Przejdź do zawartości

2008-11-26: Grenlandia: mieszkańcy chcą większej autonomii dla wyspy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Referendum na Grenlandii w 2008 roku
środa, 26 listopada 2008

Największa na świecie wyspa zastanawia się nad niepodległością. Ponad 75 proc. Grenlandczyków opowiedziało się za rozszerzeniem niezależności od Danii. Grenlandia otrzymała mandat, aby pójść jeszcze dalej - powiedział szef lokalnego rządu Hans Enoksen.

Przeprowadzone ostatnio referendum miało rozstrzygnąć o rozszerzeniu autonomii Grenlandii w 30 obszarach, m.in. sądownictwie i polityce morskiej. Zdecydowana przewaga głosów na "tak" przyznała lokalnemu rządowi prawo do kontrolowania zasobów naturalnych wyspy: ropy naftowej, gazu, złota, diamentów, uranu, cynku i ołowiu. Grenlandię, największą na świecie wyspę (pow. prawie 2,2 mln. km kwadratowych) zamieszkuje 57 tys. ludzi - Grenlandczyków (potomków Norwegów i Duńczyków), Eskimosów i Duńczyków. Od 1979 roku wyspa cieszy się szeroko zakrojoną autonomią. W 2007 roku roczna pomoc Danii dla Grenlandii wyniosła w 2007 aż 3,2 mld koron duńskich (ok. 430 mln euro), co stanowiło niemalże połowę budżetu wyspy.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Grenlandia myśli o niepodległości”, napisanego przez Marię Twaróg, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).