2008-11-25: Polska prokuratura wyjaśnia incydent w Gruzji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wikinews
Dowiedz się więcej
wtorek, 25 listopada 2008
Polska
POL location map.svg

Prokuratura Okręgowa w Warszawie bada niedzielny incydent w Gruzji, kiedy to ostrzelano konwój z prezydentami Polski i Gruzji.

„Prowadzimy czynności sprawdzające. Planujemy zwrócić się do Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Biura Ochrony Rządu o materiały mogące okazać się pomocnymi w naszym postępowaniu” - oświadczył rzecznik prokuratury Mateusz Martyniuk. Prokuratura musi w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy istnieją podstawy, iż popełniono przestępstwo czynnej napaści na prezydenta, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Jadący w niedzielę po południu w Gruzji konwój z prezydentami Lechem Kaczyńskim i Micheilem Saakaszwilim został ostrzelany niedaleko granicy z Osetią Południową. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Lech Kaczyński będąc jeszcze w Gruzji stwierdził, iż to Rosjanie strzelali do samochodowego konwoju. Jako uzasadnienie podał, że słyszał okrzyki w języku rosyjskim oraz wie, że póki co Rosjanie nie wycofali się z tej okolicy. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow informacje o ostrzelaniu konwoju określił mianem prowokacji. „Żadnych strzałów z naszych stanowisk, a także ze stanowisk wojsk południowoosetyjskich nie było” - dodał.

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z publikacji pt. Polska prokuratura wyjaśnia incydent w Gruzji, napisanej przez Macieja Drożynera i pierwotnie opublikowanej w e-Polityka (więcej)