Przejdź do zawartości

2008-11-24: Gruzja: ostrzelanie kolumny Kaczyńskiego i Saakaszwilego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 24 listopada 2008

Podczas wizyty jaką składał Lech Kaczyński w Gruzji (23 XI), konwój w którym jechał prezydent został ostrzelany w pobliżu granicy z Osetią.

Wizyta Lecha Kaczyńskiego planowo miała się rozpocząć od odwiedzenia obozu uchodźców, którzy ucierpieli w wyniku konfliktu rosyjsko-gruzińskiego. Niedaleko jednego z posterunków w Osetii kolumna, która przewoziła Kaczyńskiego i Saakaszwilego, została zatrzymana, a następnie padły strzały. Kolumna natychmiast zawróciła do Tbilisi. Jak wiadomo, nikt nie odniósł ran, obaj prezydenci są bezpieczni. W Pałacu Prezydenckim zaplanowane zostało spotkanie Lecha Kaczyńskiego z prezydentem Gruzji Micheilim Saakaszwilim. Następnie planowane jest spotkanie także z innymi przedstawicielami państw w Teatrze Opery i Baletu. Wizyta Lecha Kaczyńskiego w Gruzji była z okazji piątej rocznicy bezkrwawej rewolucji, która doprowadziła do ustąpienia prezydenta Gruzji Eduarda Szewardnadzego i wyboru na to stanowisko Saakaszwilego. W 2003 roku na czele demonstrantów stanął wówczas właśnie Saakaszwili, zdobywając parlament oraz opanowując Tbilisi, zmusił tym samym do rezygnacji ze stanowiska ówczesnego prezydenta Eduarda Szewardnadzego.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Kolumna Kaczyńskiego i Saakaszwilego ostrzelana”, napisanego przez Bartosza Janusa, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).