Przejdź do zawartości

2008-11-17: Endeavour dotarł do ISS

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 17 listopada 2008
Nocny start promu Endeavour do misji STS-126

Z niedzieli na poniedziałek prom Endeavour z siedmioosobową załogą przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), jak podała NASA.

Celem obecnej misji STS-126 jest dostarczenie na stację orbitalną nowego wyposażenia. W luku transportowym Endeavoura załadowano ponad 6,5 tony sprzętu i materiałów.

Kapitan wahadłowca Chris Ferguson zręcznie dokował statek kosmiczny do wchodzącego w skład stacji modułu Harmony.

Podróż Endeavoura zaczęła się w piątek z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego.

Podczas 15-dniowej misji, astronauci czterokrotnie wyjdą w przestrzeń kosmiczną aby naprawić i oczyścić jeden z paneli baterii słonecznych stacji, który nie rozłożył się prawidłowo i od roku jest zablokowany nie wytwarzając energii elektrycznej.

W tym samym czasie kontrolerzy lotu w Houston przeglądać będą zdjęcia powłoki termicznej promu, aby sprawdzić, czy dotarł on na orbitę bez żadnych poważnych uszkodzeń. Amerykańska Agencja ds. Aerodynamiki i Kosmosu (NASA) od 2003 roku, a więc katastrofy wahadłowca Columbia, przeprowadza szczegółowe badania kadłuba, aby umożliwić promom bezpieczne zejście na Ziemię.

Endeavour dostarczył na stację m.in. nowy system oczyszczania wody, dodatkową kuchnię, toaletę i pomieszczenia sypialne. Pozwoli to w przyszłym roku zwiększyć liczebność załogi stacji z trzech do sześciu osób.

Nowy system oczyszczania wody, destyluje, filtruje, jonizuje i natlenia płynne odpadki - mydliny, urynę - produkując z nich świeżą wodę pitną.

NASA planuje jeszcze tylko 9 lotów wahadłowców na ISS. Agencja zamierza bowiem rozwijać nowy rodzaj załogowego statku kosmicznego, zdolnego zarówno dowozić kosmonautów na stację orbitalną, jak i na Księżyc. Ostatni lot promu kosmicznego starego typu przewidziano na 2010 rok.

Misja STS-126 promu Endeavour jest stale transmitowana "na żywo" przez Internet poprzez telewizję intenetową NASA_TV.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Misja STS-126 promu Endeavour


Źródła[edytuj | edytuj kod]