Przejdź do zawartości

2008-11-14: Endeavour gotowy do startu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
(Przekierowano z Endeavour gotowy do startu)
piątek, 14 listopada 2008
Emblemat misji STS-126
Emblemat misji STS-126
Emblemat misji STS-126
Promu Endeavour gotowy do misji
Siedmioosobowa załoga promu Endeavour misji STS-126, stoją od lewej: Christopher J. Ferguson, Eric A. Boe, Sandra H. Magnus, Stephen G. Bowen, Donald R. Pettit, Robert S. (Shane) Kimbrough i Heidemarie M. Stefanyshyn-Piper

Trwają przygotowania do startu promu kosmicznego Endeavour. NASA ogłosiła, że start jest planowany w piątek 14 listopada. Jeśli nie pojawią się nieprzewidziane okoliczności, prom kosmiczny Endeavour wyruszy w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w piątek 14 listopada o godzinie 19:55 GMT (sobota 15 listopada godzina 01:55:39 czasu polskiego).

Prom ma wyruszyć z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego.

Wahadłowiec jest już ustawiony na wyrzutni 39-A.

Głównym celem misji wahadłowca Endeavour będzie dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) włoskiego kontenera (modułu logistycznego) Leonardo z zaopatrzeniem.

Celem misji jest rozbudowa wnętrza stacji, by mogło na niej mieszkać sześcioro astronautów, a nie tak jak teraz - troje. Załoga zabierze ze sobą w związku z tym dwa łóżka (pomieszcenia sypialne), dodatkową kuchnię i dodatkową toaletę, a także nowoczesny system uzdatniania wody, dzięki któremu ścieki będą oczyszczane i przetwarzane na wodę pitną.

Pozwoli to w przyszłym roku zwiększyć liczebność załogi stacji z trzech do sześciu osób.

Podczas 15-dniowej misji, astronauci czterokrotnie wyjdą w przestrzeń kosmiczną aby naprawić i oczyścić jeden z paneli baterii słonecznych stacji, który nie rozłożył się prawidłowo i od roku jest zablokowany nie wytwarzając energii elektrycznej.

Pierwotnym celem misji miała być naprawa teleskopu orbitalnego Hubble, jednak misję trzeba było odłożyć do przyszłego roku. Dopiero wtedy bowiem będą gotowe niezbędne elementy zamienne teleskopu.

Do 2010 r. zakończona zostanie budowa stacji ISS rozpoczęta w 1998 roku. Po ukończeniu stacji wahadłowce zostaną wycofane z użytku. W 2014 r. zastąpią je pojazdy Orion, którymi NASA chce też polecieć na Księżyc i Marsa.

Do ukończenia budowy ISS brakuje jeszcze co najmniej 9 lotów wahadłowców. NASA planuje ukończyć konstrukcję bazy ISS zanim w 2010 r. trzy amerykańskie promy kosmiczne zostaną wycofane z użycia. Część komponentów stacji kosmicznej ISS jest zaprojektowana tak, że transportować mogą je jedynie aktualnie eksploatowane wahadłowce.

Start będzie transmitowany "na żywo" przez Internet poprzez NASA_TV.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
do misji STS-126


Źródła

[edytuj | edytuj kod]