Przejdź do zawartości

2008-11-15: XLIII Złaz Barbórkowy na Szyndzielnię - fotoreportaż

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 15 listopada 2008
Trasa wiodła czerwonym szlakiem

Dziś w dniu 15 listopada odbył się XLIII Złaz Barbórkowy na Szyndzielnię zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Od rana sześć autokarów z Rudy Śląskiej i okolic wyruszyły na Szyndzielnię, szczyt pod miastem Bielsko-Biała w Beskidzie Śląskim o wysokości 1028 m n.p.m.

Kamienny szlak na szczyt
Widok na Bielsko-Białą z miejsca pierwszego postoju

Rajd rozpoczął się o godz. 9.40 kiedy to wszystkie autokary dojechały na miejsce. Trasą czterdziestego trzeciego rajdu był szlak czerwony z Cygańskiego Lasu (dawniej zwanego Parkiem Ludowym) w Bielsku - Białej przez Dębowiec na Szyndzielnię.

Po godzinie dziesiątej odbyła się jedyna przerwa podczas dwugodzinnej wędrówki na szczyt. Następnie po piętnastominutowej przerwie odbyła się właściwa wędrówka na szczyt góry. Szlak do najłatwiejszych nie należał - na całej długości drogi napotkać można było wysypane duże kamienie, a także w partiach leśnych błoto. Na trasie rajdu miejscami było bardzo niebezpiecznie, ponieważ oprócz kamieni na których można był skręcić nogę, szlak wiódł przez urwiste zbocza Szyndzielni.

Meta rajdu

Nie odbyło się bez jakichkolwiek urazów. Kilka osób podczas wędrówki nadwyrężyło mięśnie i stawy, co uniemożliwiło im dalszy udział w rajdzie.

Meta rajdu została osiągnięta około godziny 11.40, a więc po dwóch godzinach. Meta została usytuowana przy schronisku na Szyndzielni, a więc 1001 m n.p.m. Każdy kto zdołał wejść na szczyt otrzymał pamiątkowa odznakę PTTK. Stamtąd wiodła także, droga na sam szczyt góry, która ma wysokość 1028m n.p.m. Na szczycie góry można było odpocząć przez około trzy godziny. Jak zwykle zorganizowano konkursy, takie jak podbijanie piłki, dart, czy skakanka w których główną nagrodą był kamera cyfrowa. Przed godziną 15 grupa rajdowiczów wyruszyła w drogę powrotną. W dół schodziło się
znaczniej szybciej - nieco ponad godzinę. Gdy wszyscy zdołali zejść do miasta Bielsko-Biała, powrócono autokarami do Rudy Śląskiej.

W corocznym rajdzie jak zwykle uczestniczyły tłumy ludzi w wieku od 7, 8 lat do ponad 80 lat.

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości


Grafiki z rajdu

[edytuj | edytuj kod]
<gallery>

Grafika:Szlak na Szyndzielnię3.jpg|Szlak na Szyndzielnię Grafika:Szyndzielnia3.jpg|Kierunkowskazy Image:Zbocze Szyndzielni.jpg|Strome zbocze Szyndzielni Image:Szlak na Szyndzielnię3.jpg|Kamienisty szlak turystyczny Image:Szlak na Szyndzielnę4.jpg| Grafika:Szyndzielnia-Schronisko-01.jpg|Schronisko na Szyndzielni Image:Szlak na Szyndzielnię2.jpg|Droga prowadząca na szczyt Szyndzielni Grafika:Schronisko na Szyndzielnii.jpg|Kierunkowskaz do schroniska

<galery>