2008-11-10: Kanclerz Merkel będzie gościem obchodów Święta Niepodległości

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 10 listopada 2008
Europa
LocationEurope.png

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel będzie gościem podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, jako jedyny szef rządu starych państw Unii Europejskiej.

Obecność pani kanclerz w Polsce jest wstępem do szeregu spotkań polsko- niemieckich, które rozpoczną się już pod koniec listopada spotkaniem przedstawicieli Sejmu i Bundestagu we Wrocławiu i Krzyżowej. Z kolei na początku grudnia odbędzie się w Berlinie Forum Polsko-Niemieckie. Kilka dni później w Warszawie mają się rozpocząć polsko-niemieckie konsultacje rządowe. Tematem spotkań są głównie sprawy unijne, polityka Partnerstwa Wschodniego, perspektywy zbliżenia UE i Ukrainy, relacje z Rosją, solidarność energetyczna oraz konsekwencje wyniku wyborów w Stanach Zjednoczonych. Istotną kwestią są również przygotowania do upamiętnienia ważnych wydarzeń przypadających w 2009 roku, takich jak 70. rocznica wybuchu wojny.

Rząd Donalda Tuska podjął decyzję o nieangażowaniu się w sprawę utworzenia w Berlinie muzeum pamięci przymusowych wysiedleń ludności niemieckiej po wojnie. Zaplanowana 12 grudnia tego roku międzynarodowa konferencja historyków, której jednym z tematów miał być wątek przesiedleń, została odwołana.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Wizyta kanclerz Merkel w Polsce”, napisanego przez Paulinę Klejnowską, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).