2008-11-08: Zmarł Mieczysław Rakowski

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 8 listopada 2008
Mieczysław Rakowski crop.jpg
Polska
POL location map.svg

Nie żyje polski polityk oraz dziennikarz Mieczysław Rakowski. Premier cierpiał na nowotwór, miał 81 lat, zmarł w jednym z wojskowych szpitali.

Rakowski był politykiem związanym od samego początku z PZPR. Od 1958 roku pracował w tygodniku Polityka, początkowo jako zastępca, a później jako redaktor naczelny. W latach 1972-1989 był posłem na Sejm Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W latach 1981-1985 był wicepremierem w rządzie Wojciecha Jaruzelskiego. W tym samym czasie zasiadał w Komisji Rady Ministrów ds. Dialogu ze Związkami Zawodowymi. 27 września 1988 roku został premierem zastępując Zbigniewa Messnera.

Grób Mieczysława Rakowskiego.JPG

Podczas pełnienia przez niego stanowiska rozpoczęły się reformy ustrojowe. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu.

W czerwcu 1989 roku nie uzyskał mandatu w wyborach do Sejmu. W lipcu tego samego roku został pierwszym sekretarzem KC PZPR, którą rozwiązał 1990 roku. To wtedy wypowiedział pamiętane do dzisiaj słowa: "Sztandar wyprowadzić". Był członkiem SdRP, brał aktywny udział w życiu publicznym. Pisał do "Trybuny", wydawał dzienniki. W latach 2003 - 2004 prowadził w TVP 3 własny program, którego gośćmi były postacie z okresu PRL. W 2005 roku poparł w wyborach prezydenckich Włodzimierza Cimoszewicza.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Mieczysław Rakowski
link= Zobacz w Wikicytatach cytaty na temat:
Mieczysław Rakowski