2008-11-06: KE: zgoda na stoczniowy plan awaryjny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 6 listopada 2008
Europa
LocationEurope.png

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Wikinews
Dowiedz się więcej

W oficjalnym komunikacie Komisja Europejska sprecyzowała decyzję w sprawie stoczni w Gdyni i Szczecinie, uznając udzieloną im pomoc publiczną za nielegalną. Równocześnie zaakceptowała plan awaryjny dla stoczni, który daje polskiemu rządowi czas do końca maja 2009 na przeprowadzenie zmian, które mają uchronić stocznie przed upadłością.

"Rozwiązanie znalezione wraz z polskim rządem w sprawie polskich stoczni w Gdyni i Szczecinie jest sprawiedliwe i trwałe (...) Rozwiązanie, które uzgodniliśmy z polskimi władzami, daje najlepsze perspektywy zatrudnienia i rentownej działalności w tych historycznych miejscach" - oświadczył przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barosso. Plan ratowania stoczni opiera się na wyodrębnieniu majątku trwałego stoczni i jego sprzedaż w drodze "otwartych, przejrzystych, niedyskryminacyjnych i bezwarunkowych" przetargów, co pozwoli uzbierać środki na spłatę długów i w możliwie największym zakresie zwrócić otrzymaną pomoc. Firmy, które wykupią majątek stoczni, będą mogły bez obciążenia długami prowadzić działalność gospodarczą, choć niekoniecznie w branży stoczniowej.

Zatwierdzony scenariusz ratowania stoczni jest owocem porozumienia KE i polskiego rządu sprzed kilku tygodni. Rząd zapowiedział także specjalną ustawę, która umożliwi przeprowadzenie całego procesu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Zgoda KE na stoczniowy plan awaryjny”, napisanego przez Agnieszkę Obrycką, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).