2008-11-01: Statystyki: w Iraku coraz bezpieczniej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 1 listopada 2008
Świat
Iraq-CIA WFB Map.png

Liczba irackich cywilów i amerykańskich żołnierzy zabitych w Iraku w październiku osiągnęła najniższą liczbę od początku wojny w 2003 roku.

Władze w Bagdadzie poinformowały, że w ubiegłym miesiącu zginęło „tylko” 238 cywilów. W październiku 2007 roku ofiar było aż 758. Od września 2006 do sierpnia 2007 comiesięczna liczba zabitych nie spadała poniżej tysiąca. Według strony internetowej zbierającej wszystkie dane dotyczące amerykańskich strat (www.icasualties.org), w październiku br. w Iraku poległo siedmiu żołnierzy USA. We wrześniu w tym kraju zginęło ośmiu Amerykanów. W październiku 2007 śmierć poniosło 30 amerykańskich żołnierzy, a w kwietniu i maju poległo aż 100 Amerykanów. Wciągu ostatniego roku bardzo spadła też liczba aktów przemocy w Iraku. Według ekspertów wpływ na to miało zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w 2007 roku, a także decyzja sunnickich klanów do wsparcia działań USA na rzecz poprawy bezpieczeństwa i zawieszenie broni między szyickimi milicjami.

Obecnie w Iraku przebywa 150 tysięcy amerykańskich żołnierzy. W lutym 2009 roku Amerykanie planują wycofać z tego kraju 8 tysięcy osób.

Źródła[edytuj]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z publikacji pt. W Iraku coraz bezpieczniej, napisanej przez Łukasza Noszczaka i pierwotnie opublikowanej w e-Polityka (więcej)