2008-10-30: Rosja ratyfikowała pakty ws. Osetii i Abchazji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 30 października 2008
World map blank with blue sea.svg

Rosja ratyfikowała dokumenty, na mocy których uznała Abchazję i Osetię Południową za samodzielne państwa. Traktaty zostały podpisane 17 września br. w Moskwie przez rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa i Siergieja Bagapsza oraz Eduarda Kokojty, przywódców Abchazji i Osetii. Zachód broni integralności terytorialnej Gruzji i nie uznaje tych porozumień.

Ratyfikacja jest ostatnim etapem zawarcia tych traktatów. Na mocy przyjętych zobowiązań Moskwa gwarantuje swym sąsiadom pomoc wojskową w przypadku konfliktu zbrojnego z Gruzją, a liczące po ok. 4 tys. żołnierzy garnizony rosyjskie będą stale stacjonować na terytoriach obu republik. Więź między sygnatariuszami zacieśnia zapis, że obywatele Rosji mogą otrzymywać obywatelstwo Abchazji czy Osetii Płd., a Abchazi i Osetyjczycy - obywatelstwo rosyjskie. Co więcej zgodnie z ratyfikowanymi układami Abchazja i Osetia Płd. będą otrzymywać od Rosji pomoc socjalną i ekonomiczną, a systemy energetyczny, transportowy i łącznościowy obu republik zostaną połączone z rosyjskimi.

Świat nie uznaje wspieranej przez Rosję niepodległości Abchazji i Osetii Płd., broniąc stanowiska, że te regiony należą do Gruzji. Jedynie Nikaragua i także nie uznawane na świecie Naddniestrze uznały niepodległość dwóch zbuntowanych republik Gruzji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Rosja ratyfikowała traktaty o suwerenności Abchazji i Osetii Pd.”, napisanego przez Agnieszkę Obrycką, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).