Przejdź do zawartości

2008-10-28: Ostatni polscy żołnierze wrócili do kraju

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 28 października 2008

Dzisiaj rano (28 października) na lotnisku w Goleniowie wylądował samolot z ostatnimi polskimi żołnierzami wracającymi z misji w Iraku. Operacja "Iracka Wolność" rozpoczęła się do 20 marca 2003 roku. Polska skierowała wtedy w rejon walk elitarną jednostkę "GROM", okręt zabezpieczenia logistycznego "Kontradmirał Xawery Czernicki" oraz pluton likwidacji skażeń.

W maju 2003 roku Polska otrzymała propozycję wzięcia udziału w misji stabilizacyjnej w Iraku i objęcia kontroli wojskowej nad południowo - centralnym sektorem (South Central Zone). W konsekwencji Polska zobowiązała się do wysłania kontyngentu wojskowego do Iraku w licznie 2500 żołnierzy, co uczyniła w sierpniu 2003 roku. Polska misja początkowo miała trwać rok. Przedłużyła się jednak do 5 lat. W tym czasie zmieniał się charakter naszej misji - z początkowych działań stabilizacyjnych przekształciła się w misję szkoleniową, w której nasi żołnierzy szkolili irackich policjantów oraz żołnierzy. Znaczącemu zmniejszeniu ulegała także polska strefa.

Podczas 5 lat misji w Iraku zginęło 28 Polaków, w tym 22 żołnierzy, 3 byłych wojskowych pracujących w firmach ochroniarskich, 2 dziennikarzy i jeden funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Koniec polskiej misji w Iraku”, napisanego przez Agnieszkę Chichocką, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).