2008-10-26: Druga tura wyborów na Litwie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 26 października 2008
Europa
LocationEurope.png

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Wikinews
Dowiedz się więcej
link= Zobacz hasło w Wikipedii na temat:
Wybory parlamentarne na Litwie w 2008 roku

W niedzielę o godz. 7:00 rozpoczęła się druga tura wyborów do litewskiego parlamentu. Przewiduje się, że największą liczbę mandatów może zdobyć konserwatywna partia Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, która wygrała pierwszą turę wyborów (12 X 2008r.)

Teraz konserwatyści będą walczyć o 45 mandatów, socjaldemokraci (rządząca obecnie partia) o 24, Porządek i Sprawiedliwość (partia zdymisjonowanego prezydenta Rolandasa Paksasa) o 16, a partie liberalne w sumie o 19 mandatów. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, która w pierwszej turze nie przekroczyła progu wyborczego będzie się starać o 4 mandaty.

Na Litwie obowiązuje ordynacja mieszana, 50 proc. posłów jest wybieranych z list partyjnych, a 50 proc. w okręgach jednomandatowych.

Większość z obserwatorów uważa, że nowy rząd utworzy koalicja złożona z centroprawicy-konserwatystów, liberałów i nowej Partii Wskrzeszenia Narodowego, a na czele stanie lider konserwatystów Andrius Kubilius. Wyniki wyborów poznamy w niedzielę ok. godz. 20:00.

Źródła[edytuj]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z publikacji pt. Druga tura wyborów na Litwie, napisanej przez Aleksandrę Nowak i pierwotnie opublikowanej w e-Polityka (więcej)