2008-10-21: Strajki w Grecji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 21 października 2008
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Grecja została sparaliżowana przez strajki ogłoszone przez dwie największe centrale związkowe GSEE i ADEDY. Związkowcy protestują przeciwko rosnącym cenom, rządowemu programowi oszczędnościowemu, reformie systemu emerytalnego oraz prywatyzacji państwowych linii lotniczych Olympic Airlines.

Strajk objął niemal wszystkie branże zawodowe w Grecji. Z powodu strajku kontrolerów lotów odwołano dzisiaj niemal wszystkie planowane na dzisiaj loty krajowe i zagraniczne. W godzinach 11.00 - 15.00 grecki obszar powietrzny ma zostać całkowicie zamknięty. Strajkują także załogi promów, co powoduje że wiele małych wysp greckich zostało odcięte od świata. Nie kursują pociągi ani komunikacja miejsca w Atenach. Lekarze udzielają pomocy wyłącznie w przypadku zagrożenia życiem. Do strajki dołączyli także bankowcy, urzędnicy, prawnicy oraz dziennikarze – przez co mieszkańcy Grecji odcięci są od najnowszych informacji. Strajk ma potrwać 24 godziny i odbywa się pod hasłem: „Dość”.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Strajki w Grecji”, napisanego przez Agnieszkę Chichocką, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).