2008-10-15: Polsko-indyjska współpraca wojskowa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 15 października 2008

W New Delhi rozpoczynają się dzisiaj dwudniowe obrady Indyjsko-Polskiej Grupy Roboczej do spraw Współpracy Wojskowej i Obronnej.

Na spotkaniu planowane są między innymi dwie sesje - jedna poświęcona kontaktom militarnym, druga współpracy przemysłów obronnych. Polska delegacja wyjechała do Indii pod przewodnictwem ministra Zenona Kosiniak-Kamysza, wiceszefa resortu obrony.

Współpraca polsko–indyjska to ogromna szansa dla naszego kraju. Indie uważane są bowiem obecnie za jeden z najbardziej obiecujących rynków uzbrojenia na świecie. O dostęp do niego i współpracę w dziedzinie uzbrojenia zabiega wiele państw. Minister Zenon Kosiniak-Kamysz komentuje możliwości polsko-indyjskich kontaktów w sferze produktów zbrojeniowych bardzo entuzjastycznie. Podkreśla on, że Polska mogłaby dostarczać Indiom samochody opancerzone, a polskie stocznie budować fregaty i korwety. Zaznacza również, że poza tym przedmiotem wymiany mogą być także produkty polskiego przemysłu optycznego przeznaczone na użytek wojska.

Niektórzy eksperci są zdania, iż Polska mogłaby sprzedawać Indiom między innymi także samobieżną haubicę Krab oraz pojazd do automatycznego minowania - Kroton.

Oceniając naszą obecność na rynku uzbrojenia w Indiach minister Kosiniak-Kamysz przyznaje jednak, że w ostatnich latach doszło do dużych zaniedbań w tej dziedzinie i trzeba teraz poświęcić wiele pracy, aby je nadrobić.

Źródła[edytuj | edytuj kod]